[Float-Menu id="1"]

Terapeuta – jak wybrać dobrego?

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę i na co zwrócić uwagę?Terapeuta – wybór dobrego psychoterapeuty nigdy nie jest łatwy, bowiem specjalista specjaliście nierówny. Niemniej, nie warto rezygnować z poszukiwań, dobry fachowiec z całą pewnością będzie potrafił Ci pomóc. Na co należy zwrócić uwagę, szukając dobrego psychoterapeuty? Podpowiadamy.

Przed wyborem odpowiedniego psychoterapeuty, warto dowiedzieć się, na czym polega psychoterapia. W jednym z ostatnich wpisów dokładnie omawiamy to zagadnienie. Zachęcamy również do lektury pozostałych treści na naszym blogu.

Sprawdź, z kim masz do czynienia

Wybór specjalisty jest kluczowy dla właściwego przebiegu psychoterapii. Postawienie na złego psychoterapeutę często kończy się jego zmianą lub kompletnym zaprzestaniem leczenia. Dlatego już na wstępie należy zweryfikować czy dana osoba jest kompetentna i odpowiada Twoimi wymaganiom. Już pierwsza rozmowa rozwieje Twoje wątpliwości. Warto również podeprzeć się opiniami o danym specjaliście. W Internecie ich nie brakuje.

Początkujący psychoterapeuta też może Ci pomóc!

To prawda. Dlatego nie zniechęcaj się i podejdź do terapii z otwartym umysłem. Pamiętaj, że początkujący psychoterapeuta pracuje pod superwizją, tzn., że ktoś doświadczony i z wysokimi kwalifikacjami nadzoruje jego pracę. Co ważne, taka osoba z całą pewnością jest w posiadaniu odpowiednich uprawnień, a na koncie ma już wiele godzin pracy.

Cechy dobrego psychoterapeuty

Dobry psychoterapeuta powinien wzbudzać zaufanie i być bardzo komunikatywny. Powinien cechować się wysoką inteligencją emocjonalną, musi z łatwością przełamywać bariery i prowadzić rozmowę w taki sposób, by osoba z problem czuła się komfortowo. Nie powinien oceniać, lecz uważnie słuchać i prowadzić za rękę drogą ku uświadomienia istoty problemu oraz możliwości jego rozwiązania. W takich warunkach pacjent jest dużo bardziej zrelaksowany i otwarty.

Umiejętność konwersacji oraz celna analiza problemu to również istotne atrybuty, jakimi powinien cechować się skuteczny specjalista. Do tego niezbędne jest indywidualne podejście. Psychoterapia nie może opierać się na kopiowaniu. Posługiwanie się schematami to droga na skróty, która często może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Każdy człowiek jest inny i każdy potrzebuje uwagi. Wbrew pozorom schorzenie, na które cierpią ci sami pacjencji, może być wywołane przez zupełnie inne czynniki. Niestety, o tym bardzo często wielu psychoterapeutów zapomina, poszukując panaceum na objawy, nie znając ich przyczyn.

Poznaj go osobiście

Sugerujemy również, aby poznać potencjalnego psychoterapeutę osobiście. Pierwsze wrażenie lub jego brak – z pewnością może pomóc przy podjęciu decyzji. Nie spiesz się i dobrze ją przemyśl. W końcu psychoterapeuta to nie tylko fachowiec, ale przede wszystkim osoba, której masz zamiar się zwierzać.

Dobry psychoterapeuta będzie w stanie Ci pomóc

Zaufaj swojemu przeczuciu – od początku musisz czuć, że trafiłeś na osobę, która jest w stanie Ci pomóc. Dobry specjalista będzie wiedział, jak dotrzeć do źródła problemu. Dlatego nie poddawaj się – nawet, jeśli trafiłeś na specjalistę, którego metody nie do końca Cię przekonują. A jeśli jesteś zniechęcony lub czujesz, że to nie to. Zmień psychoterapeutę, nie zniechęcaj się! W żadnym wypadku nie rezygnuj z leczenia – uwierz nam na słowo, na pewno Ci pomoże i sprawi, że poczujesz się lepiej.

Jak widzicie wybór psychoterapeuty, to nie lada wyzwanie. Niemniej, mamy nadzieję, że z pomocą naszego poradnika, wybierzecie najlepszego specjalistę dla siebie. Powodzenia!