[Float-Menu id="1"]

Jak terapia uzależnień poprawia relacje z najbliższymi? Część 1. Leczenie alkoholizmu

family mother father with child holiday vacation being happy together outdoor portrait mama dad with kid quality time travel bonding being loving carry boy have fun

Terapia uzależnień wspiera proces zdrowienia i radzenia sobie z nałogiem. Osoby, które z niej korzystają, nie tylko podnoszą jakość swojego życia, ale też poprawiają relacje z najbliższymi. Uzależnienie od alkoholu, podobnie jak każde inne, sprawia, że koncentrujemy się na nałogu, przez co pozbawia on uwagi naszych krewnych i przyjaciół. Przestajemy angażować się w związek i wychowywanie dzieci. Jak terapia uzależnień poprawia relacje z najbliższymi i dlaczego warto z niej skorzystać?

 

 

 

Terapia uzależnień pozwala dostrzec bliskich i ich potrzeby

Kiedy zmagamy się z nałogiem, nie towarzyszymy dzieciom i partnerowi w wielu ważnych  momentach. Nawet jeśli żyjemy pod wspólnym dachem i ze sobą rozmawiamy, to często nie wiemy, z jakimi trudnościami i emocjami zmagają się nasi bliscy. Osoby, które decydują się na terapię, często w jej trakcie odkrywają, jak bardzo oddaliły się od swoich krewnych i przyjaciół. Wiele rzeczy je zdumiewa i okazuje się sporym zaskoczeniem.

 

Nałóg zaburza równowagę w naszym życiu. W pewnym momencie wszystkie nasze działania zaczynają kręcić się wokół niego. Nawet gdy rozmawiamy z bliskimi po odzyskaniu trzeźwości, to później niewiele z tego pamiętamy. Podczas procesu leczenia odkrywamy, że córka zaczęła interesować się psychologią i już nie zamierza zdawać na filologię polską, a brat pragnie założyć własną firmę. Te informacje okazują się sporym zaskoczeniem, ponieważ przez pewien czas nie uczestniczyliśmy aktywnie w życiu rodziny. Terapia uzależnień pozwala przywrócić równowagę i dostrzec bliskich wraz z ich problemami oraz marzeniami.

 

Leczenie uzależnienia od alkoholu poprawia sytuację materialną rodziny

Uzależnienie od alkoholu za każdym razem przybiera nieco inny wymiar. Nałóg sprawia, że nie potrafimy z nim zerwać, nawet gdy prowadzi do wielu szkód w naszym życiu. Osoby, które nadużywają alkoholu, nie umieją z niego zrezygnować, ponieważ ich organizm przyzwyczaił się do etanolu. Kiedy go nie piją, zmagają się z objawami odstawiennymi. Dyskomfort staje się na tyle dokuczliwy, że ich siła woli okazuje się niewystarczająca i ponownie sięgają po alkohol. W niektórych rodzinach powoduje to pogorszenie sytuacji materialnej.

 

Osoba uzależniona nie potrafi odmówić sobie używki, nawet gdy zdaje sobie sprawę, że w domu brakuje pieniędzy, bo układ nagrody domaga się kolejnych porcji etanolu. Niektóre dzieci, pochodzące z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym, nie mogą pozwolić sobie na rozwój zainteresowań, zakup nowej kurtki czy wycieczkę klasową. Nałóg rodzica pochłania większość środków finansowych. Terapia uzależnień pomaga przejść pacjentowi przez dokuczliwe objawy odstawienne, rozpoznać przyczyny nadużywania alkoholu i nauczyć się rozwiązywać problemy w sposób adaptacyjny. W dłuższej perspektywie leczenie poprawia sytuację materialną rodziny. Osoba, która uczy się życia bez używki, nie wydaje na nią pieniędzy. W rezultacie tych wystarcza na zaspokojenie potrzeb wszystkich członków rodziny.

 

Lecząc uzależnienie od alkoholu, odzyskujemy samokontrolę i samoświadomość

Uzależnienie od alkoholu to nie tylko nasz problem, ponieważ rzutuje na życie całej rodziny. Po wypiciu piwa czy wina nie widzimy, że zachowujemy się niestosownie. W rezultacie nasi bliscy obawiają się, że spotka ich ostracyzm społeczny. Nałóg sprawia, że robimy rzeczy, które nigdy nie miałyby miejsca, gdybyśmy zachowali trzeźwość.

 

Najbardziej okrutni są rówieśnicy, którzy potrafią wytknąć dzieciom nasze uzależnienie i przez to je szykanować. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, mimo to młody człowiek odczuwa nieuzasadniony wstyd i czuje się gorszy. Często nie może zapraszać do domu kolegów i koleżanek, ponieważ nie wie, w jakim stanie nas zastanie. Problemy rówieśnicze, z którymi się zmaga, sprawiają, że zaczyna nas negatywnie oceniać i winić za zaistniałą sytuację. Sprzyja to pogorszeniu a nawet zerwaniu relacji. Terapia uzależnień pomaga zapanować nad nałogiem, powrót do trzeźwości wiąże się z podejmowaniem świadomych decyzji i odzyskaniem samokontroli. W rezultacie najbliżsi nie czują się zawstydzeni naszym zachowaniem, co w dłuższej perspektywie prowadzi do poprawy relacji.

 

Terapia uzależnień przywraca poczucie bezpieczeństwa w rodzinie

Nadużywanie alkoholu sprzyja utracie samokontroli. Część z nas nawet po wypiciu większych ilości etanolu zachowuje spokój i szacunek do innych ludzi. Niekiedy jednak nałóg uruchamia w nas zachowania agresywne, nad którymi nie panujemy. Stanowią one zagrożenie dla naszych bliskich, rodzą w nich strach i pozbawiają ich poczucia bezpieczeństwa. O ile dorosły partner zazwyczaj posiada narzędzia, które pomagają mu radzić sobie z trudnościami, o tyle dzieci często czują się całkowicie bezbronne.

 

Powrót do trzeźwości otwiera nam oczy i sprawia, że dowiadujemy się o skłonności do agresji, z której nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Podczas terapii uzależnień uczymy się nie tylko funkcjonować bez alkoholu, ale też regulować złość i gniew, aby unikać zachowań przemocowych. Leczenie nałogu przywraca naszym bliskim poczucie bezpieczeństwa i sprzyja odbudowie więzi emocjonalnej.

 

Leczenie uzależnienia pomaga dostrzec i zaspokoić potrzeby dziecka

Każdy nałóg rodzica wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Nawet gdy alkoholu nadużywa tylko jeden z opiekunów, to drugi stara się mu pomóc, przez co mniej uwagi poświęca młodemu człowiekowi. Uzależnienie jednego rodzica i współuzależnienie drugiego stanowi źródło deprywacji emocjonalnej. Dziecko otrzymuje komunikat, że opiekunowie postrzegają jego potrzeby jako mało ważne, dlatego nie może liczyć na ich zaspokojenie. Ludzie, których najbliżsi borykają się z uzależnieniem od alkoholu, często skarżą się na poczucie osamotnienia.

 

Nasz nałóg nie pozostaje bez wpływu na dzieci, nawet gdy nie wykazujemy skłonności do agresji i nie wpędzamy rodziny w problemy finansowe. Młodzi ludzie zmagają się z wieloma deficytami, a zaniedbania emocjonalne, których doświadczają, utrudniają im nawiązywanie zdrowych relacji międzyludzkich oraz komunikację potrzeb. Osoba uzależniona nie krzywdzi swoich bliskich celowo, często nie zdaje sobie sprawy, jak jej nałóg zmienia życie całej rodziny. Terapia pozwala na powrót do trzeźwości, co umożliwia dostrzeżenie emocji i potrzeb dziecka. Dzięki niej rodzice stają się ponownie dostępni dla młodego człowieka, przez co koryguje on obraz relacji międzyludzkich i zastępuje go bardziej wspierającym odpowiednikiem.

 

Kompleksowe wsparcie systemowe rodziny dotkniętej uzależnieniem od alkoholu

Zdajemy sobie sprawę, że uzależnienie od alkoholu to problem wielowymiarowy, który rzutuje na życie wszystkich członków rodziny. Jeśli zmagasz się z nałogiem, to z pewnością nie jest Ci łatwo z nim zerwać, bo towarzyszą Ci objawy odstawienne. Jednocześnie odczuwasz wewnętrzny przymus sięgnięcia po lampkę wina czy butelkę piwa. Twoi bliscy także znajdują się w trudnej sytuacji i borykają się z wieloma problemami. W naszej klinice oferujemy wsparcie systemowe. Opieką psychologiczną otaczamy nie tylko osoby walczące z uzależnieniem, ale też ich bliskich. Pozwala to naprawić relacje rodzinne.

 

Bibliografia

  1. Hellsten T.; Wsparcie dla Dorosłych Dzieci Alkoholików; Wydawnictwo Feeria, 2021
  2. Woronowicz B.; Dasz radę! O pokonywaniu uzależnień; Prószyński i S-ka, 2014