[Float-Menu id="1"]

Jak terapia uzależnień poprawia relacje z najbliższymi? Część 2. Leczenie uzależnienia od hazardu

friends having fun while playing poker

Hazard przybiera różną postać, niektórzy z nas kupują zdrapki i typują szóstkę w Totolotku. Inni obstawiają wyniki meczu u bukmacherów, grają w karty lub w ruletkę w miejscowym kasynie. Dopóki przeznaczamy na ten cel określoną kwotę pieniędzy i w każdej chwili potrafimy zrezygnować z tej formy rozrywki, nie stanowi ona problemu. Niekiedy sytuacja wymyka się spod kontroli. Poświęcamy coraz więcej czasu na typowanie zwycięzców meczów i przeznaczamy na to dodatkowe środki finansowe, uszczuplając tym samym domowy budżet. Uzależnienie od hazardu odbiera nam wolność decydowania o sobie, bo kieruje nami przymus gry. Odbija się to negatywnie na naszych relacjach z innymi ludźmi. W jaki sposób terapia może je naprawić?

Jak uzależnienie od hazardu pogarsza relacje z najbliższymi?

Uzależnienie od hazardu sprawia, że częściej bywamy w salonie gier niż w domu, w którym czekają na nas bliscy. Powoli oddalamy się od nich, ponieważ nie poświęcamy im należytej uwagi. Kiedy spędzamy czas razem, myślami wybiegamy w przyszłość i analizujemy, co możemy zrobić, aby „odkuć” się i podnieść swój status materialny. Umykają nam potrzeby, emocje, marzenia i obawy naszych bliskich. Niby ich słuchamy, ale często nie wiemy, co dzieje się w ich życiu. Brakuje nam bowiem uważności i otwartości na drugiego człowieka.

Podobny problem występuje przy każdym uzależnieniu, ponieważ nałóg znajduje się w centrum naszych zainteresowań. Układ nagrody nieustannie domaga się kolejnej porcji bodźców, które uruchamiają wydzielanie dopaminy. Przymus gry hazardowej sprawia, że przeznaczamy na nią coraz więcej pieniędzy. Postępujemy w ten sposób, aby zapewnić sobie przyjemność.

W jaki sposób przymus gry hazardowej wpływa na sytuację materialną rodziny?

Choć każde uzależnienie wpływa negatywnie na życie rodziny, to poszczególne nałogi rodzą inne trudności. Gry hazardowe pochłaniają środki finansowe, nawet zdrapka za 2 zł staje się problemem, gdy kupujemy ją codziennie, a w pewnym momencie nie potrafimy ograniczyć się tylko do jednej. Układ nagrody potrzebuje bowiem coraz mocniejszych bodźców, abyśmy mogli odczuwać zbliżony poziom przyjemności. Zdrapki, kupony Totolotka, wizyty w salonie gier czy kasynie niekiedy stanowią wiodący wydatek w domowym budżecie.

Uzależnienie od hazardu odbija się negatywnie na sytuacji materialnej rodziny i pozbawia jej członków poczucia bezpieczeństwa finansowego. Pieniądze, które przydałyby się na zakup nowej kurtki dla dziecka czy leczenie ortodontyczne, wydajemy na to, aby się „odkuć”. Nasze wybory rodzą w bliskich poczucie krzywdy. Brak pieniędzy sprawia, że nasza pociecha czuje się gorsza od swoich rówieśników. Potrafią oni boleśnie ranić osoby, których nie stać na modne ubrania czy wyjścia do kina.

Jak uzależnienie od hazardu zmienia podejście do pracy?

Z powodu uzależnienia od hazardu niekiedy przykładamy mniejszą wagę do wykonywanej pracy, ponieważ uważamy, że wkrótce z niej zrezygnujemy. Wierzymy w wielką wygraną, która odmieni nasze życie i uczyni je lepszym. Wyobrażamy sobie duży dom z ogrodem, wycieczki zagraniczne, najnowszy model samochodu luksusowej marki. Żyjemy marzeniem o bogactwie, jakie przyniesie nam skreślenie szóstki w Totolotku lub wygrana w pokera.

Dlaczego osoba uzależniona od hazardu zadłuża się?

Nałóg ma charakter indywidualny. Część z nas wydaje na niego „tylko” zarobione pieniądze, niestety, czasem finansujemy go z zaciągniętych pożyczek oraz rzeczy zastawionych w lombardzie. W skrajnych przypadkach dochodzi do tego, że hipoteką obciążamy mieszkanie, z którego korzystamy wraz z najbliższymi. Uzależnienie od hazardu pozbawia nas umiejętności racjonalnego myślenia, ponieważ kieruje nami przymus gry.

Wyładowywanie trudnych emocji na najbliższych – jak nałóg zmienia zachowanie?

Nałóg zmienia również nasze zachowanie i czasem przyczynia się do przenoszenia frustracji związanej z przegraną na członków rodziny. Wybuchamy gniewem, gdy odmawiają pożyczenia pieniędzy, których potrzebujemy na to, aby „odkuć” się. Złościmy się na bliskich, bo nie podzielają naszej wiary w wielką wygraną, która odmieni dotychczasowe życie.

Leczenie uzależnienia od hazardu – dlaczego potrzebne jest profesjonalne wsparcie?

Trudno samemu zerwać z nałogiem, ponieważ zmienia on struktury mózgowe. Ponadto wielu z nas uważa, że panuje nad sytuacją. Leczenie uzależnienia od hazardu staje się możliwe wówczas, gdy dostrzeżemy problem i odważymy się z nim skonfrontować. Jeśli przyznamy, że nasza gra straciła charakter okolicznościowy i nie panujemy nad nią, mamy szansę skorzystać z profesjonalnego wsparcia psychoterapeutycznego.

 

Podczas sesji lepiej poznamy siebie oraz dotrzemy do źródeł uzależnienia. Nałóg często służy nam do zrekompensowania pewnych deficytów, np. braku bliskich relacji, niskiego poczucia własnej wartości lub zagłuszenia trudnych emocji. Terapia uzależnień pokazuje nam adaptacyjne sposoby radzenia sobie z problemem, abyśmy z jego powodu nie uciekali w nałogi.

Jak terapia uzależnień poprawia relacje z rodziną?

Leczenie uzależnienia od hazardu pomaga nam dostrzec ludzi, którzy znajdują się obok nas. Widzimy swoich bliskich, którzy zmagają się z wyzwaniami. Możemy zauważyć ich potrzeby i emocje, otwierając się na nie. Terapia pozwala nam ponownie zbliżyć się do partnera/partnerki i odbudować relacje z dziećmi, które uległy pogorszeniu wskutek nałogu. Pojawia się przestrzeń do nawiązania szczerej rozmowy opartej na wzajemnym szacunku.

W jaki sposób terapia uzależnień pomaga stawić czoła problemom finansowym?

Terapia uzależnień przywraca zdolność racjonalnego myślenia, dzięki niej widzimy, w jaki sposób przymus gry hazardowej przyczynił się do pogorszenia sytuacji materialnej całej rodziny. Możemy nie tylko skonfrontować się z problemem, ale też poszukać sposobów na jego rozwiązanie.

Leczenie uzależnienia od hazardu zmienia podejście do pracy. Dostrzegamy, że to właśnie ona stanowi podstawę finansowania codziennych wydatków, a nie hipotetyczna wygrana, do której dążyliśmy. Mamy okazję spojrzeć na aktywność zawodową z zupełnie nowej perspektywy i zmienić dysfunkcyjne przekonania na jej temat.

 

Psychoterapia wyposaża nas w narzędzia, które pomagają kontrolować wydatki. Jednocześnie wspiera nas w procesie wychodzenia z zaciągniętych długów, które początkowo wydają się przytłaczające.

Dlaczego terapia uzależnień przywraca poczucie bezpieczeństwa najbliższym?

Choć pragniemy dla swoich bliskich wszystkiego, co najlepsze, to czasem nieświadomie ich krzywdzimy. Zmagając się z uzależnieniem od hazardu, często wierzymy, że gry losowe przybliżają nas do zapewnienia bytu rodzinie. Nie widzimy, że wydając na nie pieniądze, pozbawiamy partnera/partnerkę poczucia bezpieczeństwa. Wykorzystujemy też środki, których nasze dzieci potrzebują na zajęcia pozalekcyjne czy wycieczkę klasową. Leczenie uzależnienia od hazardu pomaga w odbudowie poczucia bezpieczeństwa całej rodziny. Terapia pokazuje nam, jak regulować emocje i kontrolować własną frustrację, aby nie wyładowywać jej na najbliższych

Jak leczenie uzależnień wpływa na system rodzinny?

Nałóg jednego członka rodziny wpływa na pozostałych, ponieważ wszyscy tworzą system, który jest powiązany siecią wzajemnych oddziaływań. Np. partner/partnerka z powodu naszego uzależnienia poświęca nam więcej uwagi, na czym cierpią dzieci, które doświadczają zaniedbań emocjonalnych. Kiedy przystąpimy do walki z uzależnieniem, możemy przywrócić w systemie rodzinnym stan równowagi. Staniemy się ponownie dostępni dla swoich dzieci, co wpłynie korzystnie na ich rozwój psychoemocjonalny.

Trudno samodzielnie pokonać nałóg, któremu towarzyszy przymus gry. W Klinice Moje Życie zapewniamy profesjonalne wsparcie psychoterapeutyczne dla osób borykających się z uzależnieniem oraz ich krewnych. Łatwiej uporać się z trudnościami, dysponując przydatnymi narzędziami.