[Float-Menu id="1"]

Czy psychoterapia jest skuteczna?

PsychoterapiaWokół psychoterapii narosło sporo mitów – jednym z najpoważniejszych jest teza, poddająca w wątpliwość jej efektywność. Dlatego postanowiliśmy ją raz na zawsze obalić. Psychoterapia jest skuteczna i świadczą o tym wyniki badań. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, z którymi nie sposób dyskutować.

Trochę historii

Pierwsze teorie psychologiczne zaczęli formułować starożytni myśliciele, tacy jak: Arystoteles i Galen. Co ważne, sam termin psychoterapii został wprowadzony prawdopodobnie w średniowieczu. Historia przywołuje nazwiska dwóch medyków bliskowschodnich, takich jak: Rhazes i Ali al-Tabari, którzy mieli jako pierwsi z powodzeniem dowodzić o skuteczności psychoterapii. Samo słowo wywodzi się od psyche – dusza i therapein – leczyć. Dzisiejsza psychoterapia opiera się głównie na psychoanalizie. Niemniej, przypisuje się jej również wiele innych podejść.

Czy psychoterapia jest skuteczna? Naukowy głos rozsądku

Warto zauważyć, że wyniki wielu badań naukowych oraz opinie pacjentów wskazują na wysoką skuteczność psychoterapii. Dlatego właśnie postanowiliśmy rozwiać raz na zawsze wątpliwości wszystkich niedowiarków, podpierając się twardymi faktami przedstawionymi przez amerykańskich naukowców.

Brandon Gaudiano i Ivan Miller, profesorowie psychiatrii i zachowań ludzkich na Uniwersytecie Browna w specjalnym wydaniu magazynu „Clinical Psychology Review” opublikowali badania na temat zmniejszającej się popularności psychoterapii, mimo że ta, jak twierdzą w połączeniu z leczeniem farmakologicznym daje najlepsze efekty. Jak to w ogóle możliwe, że tak skuteczna metoda zasiada zaledwie na ławce rezerwowych, kiedy jej skuteczność jest niepodważalna? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Psychoterapia jest skuteczna, ale coraz mniej popularna

Wystarczy wspomnieć, że w latach 1998-2007 odsetek pacjentów poddawanych psychoterapii w ośrodkach zdrowia psychicznego spadł z 16 do 10 proc., w czasie kiedy liczba pacjentów otrzymujących leczenie farmakologiczne wzrosła z 44 do 57 proc. Ponadto według danych z 40 do 37 proc. zmniejszyła się również liczba chorych na depresję, podejmujących zarówno leczenie farmakologiczne, jak i psychoterapię. Niegdyś takie osoby stanowiły ponad połowę pacjentów. Zatem wniosek jest prosty. Psychoterapia jest skuteczna i może pomóc.

Zdaniem badaczy, niektóre rodzaje psychoterapii, takie jak: poznawczo-behawioralna, interpersonalna, psychodynamiczna czy rodzinna – posiadają potwierdzoną skuteczność wśród pacjentów, którzy borykają się z lękami czy depresją. Ponadto w badaniach udowodniono, że łączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią pomaga chorym na schizofrenię i sprawdza się przy wielu innych poważniejszych schorzeniach.

Ludzie potrzebują psychoterapii, a psychoterapia – promocji

Amerykańscy naukowcy główną przyczynę takiego stanu upatrują w nieudolnie prowadzonych kampaniach społecznych, które z założenia powinny uświadamiać odmienny charakter problemu. Tym bardziej, że różnica między chorobą psychiczną a schorzeniem fizycznym jest diametralna, dlatego należy patrzeć na nią w zupełnie innym świetle. Kiepski marketing to niejedyny problem, z jakim zmagają się środowiska związane z psychoterapią. Jako główne problemy badacze wymieniają również silne lobby środowiska farmaceutycznego i rozmach w prowadzonych przez nie kampanii marketingowych – nakłady finansowe są gigantyczne.

Co ważne, naukowcy w swoim badaniu opublikowanym w 2007 roku na łamach „PharmacoEconomics”, przekonywali, że leki przeciwdepresyjne otrzymywało w tym czasie aż 15 razy więcej osób bez depresji niż tych, które faktycznie zmagały się z chorobą.

Psychoterapia jako panaceum. Jak zwiększyć świadomość pacjentów?

Zdaniem naukowców złotym środkiem na wzmocnienie pozycji psychoterapii jest promowanie wyników badań i efektów leczenia niezależnie od przyjętej metody. Należy o niej głośno mówić, bowiem jest szansa, że dany pacjent poprosi właśnie o konkretny sposób leczenia – chętniej i o wiele bardziej świadomie go podejmując.

Psychoterapia jest skuteczna, ale nie zapominajmy, że chodzi przede wszystkim o to, aby pomóc osobom borykającym się z rozmaitymi problemami natury psychicznej. Mamy nadzieję, że kolejna porcja wiedzy, którą dla Was przygotowaliśmy okaże się dla Was przydatna i uświadomi Wam, jak ważne jest podjęcie leczenia. Równie mocno polecamy nasze poprzednie wpisy. Serdecznie zapraszamy do systematycznej lektury.