Niezależnie od tego, czy chcemy wyleczyć się z choroby alkoholowej, czy zerwać z uzależnieniem od hazardu lub narkotyków, kluczowy dla powodzenia terapii jest wybór odpowiedniej placówki leczniczej. Aby dokonać go świadomie i zminimalizować ryzyko błędu, należy znaleźć odpowiedzi na pięć postawionych w tekście pytań.
Pozwolą one określić najważniejsze cechy dobrego ośrodka leczenia uzależnień.
Przeprowadzenie złożonej z pięciu pytań miniankiety nie jest trudne. Jeżeli nie znajdziemy odpowiedzi zaglądając na stronę internetową ośrodka, powinniśmy odbyć rozmowę telefoniczną lub osobiście odwiedzić placówkę.
Jak długo istnieje ośrodek leczenia uzależnień?
Mając wybór pomiędzy kliniką leczenia uzależnień istniejącą od kilku miesięcy i taką, która posiada wieloletnie, udokumentowane doświadczenie, powinniśmy wybrać tę drugą. Doświadczenie przekłada się na większą wiedzę, jak sobie radzić z poszczególnymi przypadkami. Warto też sprawdzić, czy figuruje ona w rankingach ośrodków terapeutycznych i jakie ma opinie wśród byłych pacjentów. Brak dostępnych opinii może też świadczyć o małej popularności ośrodka, co będzie przekładało się na mniejsze doświadczenie placówki.
Ośrodki z dłuższym stażem mają zazwyczaj bardziej rozbudowaną ofertę, która dostępna jest w różnych formach: jako terapia stacjonarna, spotkania w systemie poradniowym i on-line (sesje terapeutyczne na Skypie). Najczęściej oferują też wsparcie psychologiczne dla rodzin osób uzależnionych – zarówno stacjonarnie, jak i zdalne.
Jakie kwalifikacje i doświadczenie mają terapeuci?
Każdy godny zaufania ośrodek terapeutyczny powinien posiadać łatwo dostępne informacje na temat zatrudnianych specjalistów, a także ich doświadczenia i kwalifikacji. Warto zwrócić uwagę na to, czy w gronie psychoterapeutów znajduje się lekarz psychiatra i psycholog. Zapewniają oni szersze spektrum możliwości terapeutycznych.
Jeżeli prezentacja kadry ośrodka leczenia uzależnień nie wzbudziła naszego zaufania lub wręcz przeciwnie – zasiała wątpliwości co do kompetencji terapeutów, powinniśmy poszukać innej placówki.
Terapeuta z Ośrodka Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia “Moje Życie” podkreśla:
Zaufanie jest kwestią fundamentalną. Terapia wymaga szczerości i otwarcia się. Aby do tego doszło, pacjent musi być w pełni przekonany, że znajduje się pod opieką kompetentnych i doświadczonych specjalistów.
Jak długo trwa terapia?
Jeżeli jakaś poradnia deklaruje, że w ciągu dwóch czy trzech tygodni wyleczy nas z uzależnienia (niezależnie od jego typu), nie warto dalej sprawdzać takiej oferty. Dlaczego? Wystarczy powiedzieć, że leczenie uzależnienia od alkoholu trwa do 2 lat. Często jest to proces na całe życie, bo choroba alkoholowa ma zazwyczaj nawroty. Leczenie narkomanii wymaga wielu miesięcy, a w niektórych przypadkach kilku lat. Krótka terapia może przynieść krótkotrwałe efekty – leczenie uzależnień to nieustanna praca nad sobą – zbyt krótka terapia w praktyce okazuje się nieskuteczna.
Ile kosztuje terapia uzależnień?
Jeżeli nasz wybór padł na prywatną placówkę, wiąże się to z koniecznością poniesienia opłaty za leczenie. Przed rozpoczęciem kuracji powinniśmy otrzymać szczegółową kalkulację kosztów. Opłacenie usług ośrodka terapeutycznego z własnej kieszeni można traktować jako dodatkowy czynnik motywujący do ukończenia terapii. Opłaty za terapię stacjonarną są bardzo zróżnicowane. W wielu przypadkach o kosztach pobytu nie decyduje wyłącznie oferta terapeutyczna, ale także atrakcyjne położenie placówki oraz standard wyposażenia. Ważne jest, żeby placówka oferowała możliwości rozładowywania napięcia psychicznego poprzez uprawianie różnych form aktywności fizycznej (ćwiczenia na siłowni, jogging, pływanie). Średnie ceny terapii uzależnienia od narkotyków, alkoholu, hazardu, seksu oraz uzależnień behawioralnych wahają się od kilku tys. zł za podstawową terapię 4-tygodniową do kilkunastu tys. zł za cykl 3-miesięczny.
Jak daleko od domu pacjenta znajduje się klinika leczenia uzależnień?
Sprawa jest tylko pozornie nieistotna. W terapii uzależnień ważnym czynnikiem jest oderwanie od tego, co znane. Dlatego w przypadku podstawowej, 28-dniowej stacjonarnej terapii uzależnień, warto wybrać placówkę położoną w znacznej odległości od miejsca zamieszkania. Oddalenie sprzyja kształtowaniu nowych, pozytywnych nawyków – uczeniu się życia bez “wspomagania” substancji psychoaktywnych, Internetu, hazardu i innych czynników uzależniających. Oczywiście nie oznacza to, że placówka zlokalizowana blisko miejsca zamieszkania będzie na pewno złym wyborem, warto jednak brać ten czynnik pod uwagę w czasie doboru odpowiadającego naszym potrzebom ośrodka leczenia uzależnień.