[Float-Menu id="1"]

Uzależnienie od gier

Uzależnienie od gierUzależnienie od gier komputerowych to jeden z najbardziej przebiegłych nałogów, bowiem na pierwszy rzut oka wydaje się nieszkodliwy, jak większość uzależnień behawioralnych, jednak niesie za sobą poważne konsekwencje, które wpływają nie tylko na relacje z rodziną i znajomymi, ale i na całe życie. Nie pozwól złapać się w wirtualne sidła. Wyloguj się do życia!

Nie tak dawno pisaliśmy szerzej o uzależnieniach behawioralnych, zwracając uwagę również na problem nadmiernego korzystania z komputera i Internetu. Istotną kwestią w tym temacie są również gry – warto zwrócić na to uwagę, bowiem liczba graczy wciąż rośnie, a to oznacza, że poszerzy się również grono patologicznych entuzjastów grania. Uzależnienie od gier komputerowych – na co należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

2,5 mln Polaków jest uzależnionych od Internetu i gier

Uzależnienie od gier to zupełnie nowe zjawisko – terapeutów, którzy zajmują się tym problem można policzyć na palcach jednej ręki, a problem zdaje się być o wiele bardziej poważny niż może się wydawać. W Polsce jest obecnie ok. 16 mln graczy (to daje Polsce 2. miejsce w Europie i 23. na świecie). Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – ok. 2,5 mln Polaków jest uzależnionych od Internetu i gier. Oznacza to, że liczba ta stale będzie się zwiększać, dlatego ważne jest stałe edukowanie w tym zakresie zarówno dzieci, jak i ich rodziców.

Kupujesz dziecku grę, ustal zasady

Uzależnienie od gier zwykle zaczyna się często w młodym wieku (choć to nie reguła), kiedy nie brakuje czasu na zabawę, a czas wolny najchętniej spędza się przy konsoli lub komputerze, zaniechując w ten sposób realizowanie pasji czy rozwijania kontaktów i więzi z rówieśnikami. Oczywiście, gry również mogą być świetną rozrywką, która ma pozytywny wpływ na wyobraźnię, pamięć, szybkość podejmowania decyzji, koordynację ręka-oko i wiele innych aspektów, niemniej bardzo ważne jest ustalenie zdrowych sztywnych zasad. Np. limitu czasu na granie, który będzie podlegał kontroli rodziców. Balans pomiędzy grą, a innymi czynnościami musi być symetryczny.

Gra powinna być jedynie dodatkiem, czasem dobrej zabawy – najlepiej online w gronie innych znajomych. Nie powinna zajmować więcej czasu niż 1-2 godzin dziennie – no chyba, że ktoś gra zawodowo i zarabia na tym pieniądze, ale to już temat na inną dyskusję…

Polskie wirtual-realia

Niestety, w Polsce uzależnieni od gier pozostawieni są najczęściej sami sobie. Brakuje kampanii społecznych i wiedzy na temat gier. W Polsce po pomoc do kliniki przychodzi jedna osoba dorosła raz na kilka miesięcy. Dzieci praktycznie w ogóle się nie leczy, ponieważ są nieświadome swoich problemów, a dorośli zapominają, że kupienie dziecku gry to już duża odpowiedzialność – w końcu pełni ona niejako rolę używki, która może wpędzić w sidła nałogu w równym stopniu, jak narkotyki czy alkohol.

Jak sprawdzić, czy ktoś jest uzależniony?

Wielu ludzi jest po prostu nieświadomych swojego problemu. Nie każdy gracz jest przecież od razu uzależniony i nie każda gra staje się nałogiem. Granica leży w wywiązywaniu się ze swoich obowiązków. Jak sprawdzić, czy ktoś może mieć problem z grami? Poproś tę osobę o pomoc, kiedy gra mecz online czy tzw. rankeda. Jeśli odpowie, że nie może odejść od komputera, ponieważ gra mecz turniejowy, a rezygnacja oznaczałaby bana – natychmiast powinna zapalić się pierwsza lampka ostrzegawcza.

Od jakich gier najłatwiej się uzależnić

Obecnie gry zapewniają, podejmującym wyzwanie uczucie złudnej chwały i splendoru. Komfortu, bezpieczeństwa. Własnego miejsca, w którym są szanowani. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które oddala ich od realnego świata. Jakie gry najczęściej uzależniają. Zdaniem naukowców są to tzw. gry przeglądarkowe – najczęściej MMO i RPG. Ponadto uzależniają również gry, które pozwalają rywalizować z innymi, wbijać level czy ranking. Dla patologicznych graczy pełnią rolę zamienników wobec brak sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

Objawy komputerowego ćpuna

Komputerowego ćpuna można poznać po tym, że boi się kontaktu z drugą osobą, jest zamknięty w sobie, apatyczny, nie realizuje swoich marzeń, lecz dużo o nich opowiada. Nałogowiec nie dba o siebie – o swój wygląd, o swój wizerunek, o to gdzie pracuje oraz o samorealizację. Dla takiej osoby najważniejszy jest świat wirtualny oraz możliwość grania za wszelką możliwą cenę. Natomiast, kiedy ktoś próbuje zaburzyć ten porządek, oderwać od gry – osoba uzależniona reaguje często w sposób agresywny.

Jak pomóc osobie, która jest uzależniona od gier

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Edukowanie, pokazywanie przykładów. Rodzic musi się zainteresować tym, co robi jego dziecko, chociażby po to, by wiedzieć, co dzieje się w jego życiu. Osobie z problemem trzeba pokazać magię świata zewnętrznego, piękna wokół. Uświadomić, że fundamentem życia jest dążenie do realizacji marzeń. Pokazanie, że poza monitorem jest coś ciekawego – świat ma bardzo wiele do zaoferowania. A jeśli problem jest znacznie poważniejszy, to warto skontaktować się z Moje Życie, w ośrodku pracują specjaliści, którzy mają dużą wiedzę i doświadczenie w pomocy osobom uzależnionym od Internetu czy graniu w gry. Jedno jest pewne: życie spędzone przed komputerem to życie zmarnowane.