[Float-Menu id="1"]

Alkoholizm – profilaktyka

Published by admin on

Uzależnienie od alkoholu – profilaktykaUzależnienie od alkoholu dotyka bardzo wielu ludzi. Jak wiadomo z nałogu wyjść bardzo ciężko i zazwyczaj terapia wymaga głębszego sięgnięcia do kieszeni, dlatego zamiast leczyć lepiej zapobiegać. Przedstawiamy profilaktykę realizowaną w zakresie uzależnienia od alkoholu.

W dobie rozwoju technologii, nieustającego pędu, społecznej rywalizacji, wątleniu więzi społecznych i pokus dnia codziennego, zagrożenie w postaci uzależnień behawioralnych i substancyjnych jest coraz większe. Ostatnio, skupiliśmy się na temacie diagnozowania nałogów, tym razem przechodzimy do profilaktyki, biorąc pod lupę nadmierne spożywanie alkoholu. Serdecznie zapraszamy do lektury.

12 proc. Polaków nadużywa alkoholu

Według ostatnich wyliczeń Ministerstwa Zdrowia w Polsce żyje ok. 600 tys. alkoholików. Jednak osób, które przyznają się do nadużywania alkoholu jest znacznie więcej – to aż 12 proc. Polaków!

Z kolei z badań przeprowadzonych w Kanadzie w ramach miesiąca profilaktyki alkoholowej wynika, że 83% Kanadyjczyków nadużywających alkohol nie otrzymało od rodziny bądź znajomych żadnej pomocy…

Najnowsze dane potwierdzają, jak istotna w walce z nałogiem staje się profilaktyka. Ta jednak jest lekceważona, a osoby mające problem bardzo często muszą radzić sobie na własną rękę.

Ostatnia deska ratunku – leczenie

Całkowite wyeliminowanie z życia nałogu jest bardzo trudne i zajmuje sporo czasu. Pierwszym krokiem, jaki alkoholik powinien wykonać, by rozpocząć skuteczną walkę z nałogiem jest przyznanie się przed samym sobą do problemu.

Następnie, osoba uzależniona powinna zdecydować się na odwyk, którego skutki zarówno fizyczne, jak i psychiczne mogą być bardzo ciężkie, szczególnie w czasie detoksykacji, podczas której organizm jest pozbawiany alkoholu. Po oczyszczeniu z toksyn, czeka długa terapia polegająca na zrozumieniu istoty swojej choroby.

Oczywiście, nowoczesna medycyna oferuje rozmaite środki farmakologiczne (Naltrekson, Akamprozat i Nalmefe), które mają wspomóc leczenie choroby alkoholowej. Dużo taniej jest jednak zapobiegać niż leczyć, stąd też profilaktyka alkoholizmu nabiera szczególnego znaczenia.

Profilaktyka alkoholizmu – co trzeba wiedzieć?

Profilaktyka to w przypadku wielu uzależnień klucz do uniknięcia nałogu. Polega przede wszystkim na edukacji i uświadamianiu powagi problemu. W przypadku uzależnienia od alkoholu – programy prowadzone są wśród młodzieży, a ich specyfika dopasowana jest do regionu oraz struktury społecznej.

Ograniczanie spożycia alkoholu, asertywność (umiejętność mówienia „nie”), patologie społeczne związane z nadużywaniem alkoholu, wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne oraz leczenie samego uzależnienia – to tylko kilka z zagadnień, jakie są poruszane podczas programów profilaktycznych.

Ponadto obejmują one także doraźną pomoc – uruchomione są całodobowe linie telefoniczne oraz grupy wsparcia, które wspierają ofiary alkoholizmu i osoby dotknięte problemem oraz gwarantują fachową pomoc osobie uzależnionej.

Bądź świadomy – zapobiegaj!

Uzależnienie od alkoholu to poważny problem, dlatego należy ograniczyć jego spożycie. Ponadto warto zainteresować się problemami osoby, która z nim się boryka. Zarówno wsparcie, jak i wysoka świadomość skutków nadużywania alkoholu to najskuteczniejsze metody w profilaktyce uzależnienia od alkoholu.