[Float-Menu id="1"]

Uzależnienia – fakty i mity

Fakty i mity na temat uzależnieńUzależnienia to temat, wokół którego na przestrzeni lat narosło wiele mitów.  Duża część z nich jest niesłusznie powtarzanych i przyjmowanych jako coś oczywistego, dlatego raz na zawsze pora odróżnić prawdę od fałszu. Poznaj fakty i mity na temat uzależnień.

Na naszym blogu znajdziesz o wiele więcej interesujących treści – serdecznie zapraszamy do stałej lektury. Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się cenne dla wszystkich osób brykających się z problemem uzależnień. Tymczasem, pora na najważniejsze fakty i mity na temat uzależnień. Oto one:

Płeć determinuje niektóre uzależnienia – FAKT

Wiele kobiet i mężczyzn może paść ofiarą uzależnienia. Badania przeprowadzone przez CBOS wskazują, że płeć może determinować niektóre uzależnienia np. od hazardu, seksu i alkoholu częściej uzależniają się mężczyźni, natomiast kobiety łatwiej wpadają w sidła nałogu związanego z użytkowaniem smartfonów, zakupami czy nadmiernym zażywaniem leków.

Ludzie wykształceni są o wiele mniej podatni na uzależnienia – MIT

Nałóg nie wybiera – czai się, czyhając by wyjść z cienia. Niekiedy trwa to długo, niemniej prędzej czy później zawsze ukazuje swoje prawdziwe oblicze, ściągając w mentalną otchłań. Niezależnie od klasy społecznej czy wykształcenia uzależnić może się po prostu każdy.

Młodzi ludzie łatwiej się uzależniają – FAKT

Dane Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej wykazują mocny związek pomiędzy młodym wiekiem a podatnością na uzależnienie od alkoholu w przyszłości. Aż 41 proc. pijących 12-latków zostaje alkoholikami, podczas gdy wśród osób, które zaczęły pić po ukończeniu 18. roku życia, liczba ta wynosi zaledwie 11 proc. Wynika to m.in. z faktu, że intensywne picie alkoholu w młodym wieku może zakłócić proces dojrzewania czołowych obszarów mózgu z korą obręczy na czele, która jest odpowiedzialna m.in. za kontrolę impulsów.

Można uzależnić się od wszystkiego – FAKT

Alkohol, papierosy, narkotyki, leki, jedzenie, seks, Internet, smartfon, zakupy, gry – można uzależnić się tak naprawdę od wszystkiego. Nawet od picia kawy czy czytania gazety. O uzależnieniu można mówić dopiero wtedy, gdy nie ma się kontroli nad swoimi zachowaniami – świadczy o tym chociażby umiejętność rezygnacji ze swoich przyzwyczajeń.

Klasyfikowanie uzależnień (niektóre uzależniają bardziej, pozostałe mniej) – MIT

Wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, klasyfikującym niektóre uzależnienia jako mniej szkodliwe od pozostałych, „bo przecież alkoholizm jest o wiele bardziej poważnym problem niż gra na komputerze”. Nic bardziej mylnego! Każdy nałóg to duży problem, ponieważ zmusza do robienia czegoś niewłaściwego – niezależnie od tego czy mówimy o spędzeniu całego dnia przed konsolą, impulsywnych zakupach czy całonocnej zakrapianej imprezie. Kiedy poświęcasz czas nałogowi, wydajesz na niego ostatnie pieniądze i tracisz kontrolę nad sobą, podczas gdy ktoś zwróci Ci uwagę lub spróbuje Cię powstrzymać przed robieniem głupoty, to wiedz, że masz poważny problem. Oczywiście, pod warunkiem, że sytuacja stale się powtarza i nie masz nad sobą kontroli. Nie potrafisz odpuścić.

To tylko niektóre fakty i mity na temat uzależnień – mamy nadzieję, że i tym razem nasz wpis zaspokoił Waszą ciekawość. Wierzymy, że dzięki nam bez trudu rozprawicie się z mitami powielanymi wśród Waszych znajomych. Koniecznie dajcie nam znać, jak poszło!