[Float-Menu id="1"]

Jak pomaga terapia uzależnień?

Terapia uzależnieńTerapia uzależnień

Większości z nas kojarzy się  z pracą nad chorobą alkoholową – i słusznie. Jest ona najbardziej skuteczną metodą na to, by osoba uzależniona odstawiła używkę. Niewiele osób jednak wie o tym, że terapia uzależnień może pomóc także wielu innym ludziom: lekomanom, nałogowym hazardzistom czy seksoholikom.

Zadania psychoterapeuty

Zadaniem psychoterapeuty uzależnień jest wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu osoby uzależnionej. Tak więc psychoterapeuci pracujący z osobami uzależnionymi od alkoholu pomagają im zmienić myślenie o sobie, zdobyć do siebie szacunek, radzić sobie z emocjami i uczuciami w inny sposób niż dotąd. Terapeuta pomaga pacjentowi w ukształtowaniu swoich wartości i ustaleniu ich hierarchii.

W dzisiejszych czasach jednak istnieje dużo więcej bodźców uzależniających, nie tylko alkohol. Na terapię zgłasza się coraz więcej osób uzależnionych od narkotyków, ale też zwykłych leków, a nawet Internetu. Psychoterapeuta zawsze dopasowuje przebieg terapii do danego pacjenta i jego uzależnienia. Czasami okazuje się, że pacjent potrzebuje też pomocy psychiatry, gdyż jego zaburzenia behawioralne są skutkiem zaburzeń psychicznych. Patologiczni hazardziści często mają zaburzenia osobowości, zaburzenia lękowe lub ADHD, a uzależnienie od seksu jest często powiązane z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi i osobowości.

Psychoterapeuta może więc nie tylko pomóc wyjść z nałogu, ale też uratować życie, kierując swojego pacjenta w porę do psychiatry, gdzie leczenie będzie wspierane farmakologicznie.

Uczestnictwo w terapii

Terapia uzależnień nie przyniesie żadnego skutku, jeśli osoba uzależniona nie będzie angażowała się w spotkania z terapeutą. Terapeuta nie rozwiąże za nią wszystkich problemów i nie pomoże podejmować decyzji w życiu. Jego zadaniem jest naprowadzenie pacjenta na właściwy tor myślenia i zmotywowanie go do pracy nad sobą. Osoba uzależniona, decydując się na terapię, musi przede wszystkim naprawdę chcieć zmienić swoje życie i być gotowa na ciężką pracę nad swoimi dotychczasowymi nawykami i przyzwyczajeniami. Istotne jest też to, by rzeczywiście otworzyła się przed terapeutą i nabrała do niego zaufania. Terapia uzależnień to w dużej mierze ciężka praca nad sobą, przynosząca jednak spektakularne rezultaty.