[Float-Menu id="1"]

Nadmierne spożywanie leków

Published by admin on

Nadużywanie leków

Nadużywanie leków. Leki nie mają wyłącznie zbawiennego działania. Lista skutków ubocznych zażywania farmaceutyków jest bardzo długa. Nawet wtedy, gdy rygorystycznie przestrzegamy dawek, musimy się liczyć z niekorzystnym działaniem medykamentów. Gdy zaczynamy stosować jakiekolwiek (również te powszechnie dostępne) leki w nadmiernych ilościach, gdy przestajemy kontrolować liczbę i wielkość dawek, możemy liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami – włącznie ze zgonem na skutek przedawkowania. Należy pamiętać, że bardzo szkodliwa jest nie sama substancja, ale jej ilość.

Omnia sunt venena, nihil est sine veneno – ta sentencja Paracelsusa mówi, że każda substancja występująca w przyrodzie może być trucizną i jednocześnie żadna znana substancja nie jest trucizną. O tym czy coś nas truje czy leczy decyduje dawka. Zasada ta idealnie ilustruje działanie leków i wskazuje na przyczynę kłopotów związanych z ich przyjmowaniem.

Dlaczego łatwo przedawkować leki?

Niestety, przedawkowania leków są niezwykle częste. Złe samopoczucie, nudności, niespodziewana senność, ostry ból żołądka, omdlenia, a nawet utrata przytomności – to objawy, które mogą towarzyszyć przedawkowaniu leków.

Substancjami medycznymi, które najczęściej przyjmujemy w nadmiernych dawkach, są leki przeciwbólowe bez recepty. Mechanizm przedawkowania tych popularnych medykamentów tłumaczy psychoterapeuta z prywatnego ośrodka terapii uzależnień “Moje Życie”: 

Można powiedzieć nieco przewrotnie, że największym zagrożeniem stosowania środków przeciwbólowych bez recepty jest to, że te medykamenty oparte na paracetamolu i ibuprofenie są pozornie łagodne i nieszkodliwe. Mając przekonanie, że nie możemy sobie zrobić krzywdy, często samodzielnie ustalamy dawki. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że połykamy kolejne tabletki aż do uzyskania pożądanego efektu. Postępując w ten sposób wkraczamy na drogę do poważnego zatrucia.

LekomaniaBardzo podobny jest mechanizm działa w przypadku leków uspokajających i nasennych. Większość z nich, szczególnie preparaty zawierające benzodiazepinę, opioidy czy barbiturany to środki dostępne na receptę. W ich przypadku zachowanie właściwych dawek są niezwykle ważne. Wszelkie przekroczenia dopuszczalnych ilości leków psychotropowych mogą doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Substancje te wykazują też silne działanie uzależniające. Co więcej, większości z tych leków nie należy stosować przez dłuższy okres – wszelkie istotne informacje na temat czasu stosowania powinny znaleźć się w ulotce.

Jakie są konsekwencje przyjmowania nadmiernych dawek leków?

Konsekwencje przyjmowania nadmiernych ilości leków są bardzo poważne i nie zawsze oczywiste dla osób, które przekraczają określone przez lekarza lub zalecane przez producentów dawki. Oto wybrane rodzaje działań ubocznych nadmiernych dawek leków:

  • zatrucie chemiczne – przyjęte w nadmiarze leki prowadzą do zatrucia chemicznego, które w łagodnej postaci może zakończyć się problemami z układem trawiennym, a przy ciężkich zatruciach niewydolnością układu oddechowego i krwionośnego, utratą przytomności, a nawet zgonem,
  • uzależnienie – wiele leków wykazuje silne działanie uzależniające – nawet leki dostępne bez recepty mogą zawierać w składzie silne substancje psychotropowe, których przyjmowanie w nadmiernych dawkach może zakończyć się silnym uzależnieniem chemicznym i potrzebą podjęcia leczenia uzależnienia od leków,
  • „ukrywanie” chorób – nadużywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych może skutecznie i przez długi czas maskować objawy poważnych schorzeń, które nie są leczone i mogą czynić duże spustoszenia w organizmie – leki przeciwbólowe działają tylko na objawy, co przyczynia się do ignorowania przyczyn
  • wyniszczanie organizmu – każdy związek chemiczny który jest dostarczany do organizmu w nadmiarze, stopniowo go zatruwa, powodując m.in. uszkodzenia przewodu pokarmowego, nerek, wątroby.
Kiedy potrzebna jest leczenie, a kiedy terapia uzależnienia od leków?

Uzależnienie od lekówW przypadku ostrego zatrucia lekami należy jak najszybciej zastosować terapię doraźną, czyli płukanie żołądka i leczenie objawów zatrucia. Celem tych zabiegów jest ustabilizowanie funkcji życiowych organizmu, podtrzymanie akcji oddechowej i krążenia krwi.

Proces detoksykacji powinien być też nakierowany na diagnozowanie w kierunku uzależnienia. Ważnym sygnałem zagrożenia jest obecność objawów odstawiennych. Jeżeli na skutek przerwy w zażywaniu leków pojawia się podwyższona drażliwość, znaczne obniżenie nastroju, silne bóle głowy, ospałość zaburzenia snu i kłopoty z pamięcią, to jest niemal pewne, że powinniśmy skontaktować się z ośrodkiem terapeutycznym zajmującym się diagnozowaniem i terapią uzależnień.

Zachęcamy też do wykonania testu diagnostycznego, który może pomóc w podjęciu decyzji o skontaktowaniu się z terapeutą.