[Float-Menu id="1"]

Leczenie – jak zmotywować osobę uzależnioną?

Jak zmotywować osobę uzależnioną do podjęcia decyzji o leczeniu?Zastanawiasz się, jak zmotywować osobę uzależnioną do podjęcia decyzji, by zgłosić się na leczenie? To zadanie bardzo wymagające, odpowiedzialne i karkołomne – niemniej, Twoje starania mogą przynieść pozytywny skutek. Dlatego nie zniechęcaj się! Najtrudniejszy pierwszy krok, a później już z górki. Mechanizm obronny osoby uzależnionej działa zawsze w ten sam sposób i jest skutkiem samej choroby.

Serdecznie zapraszamy do stałych odwiedzin naszego bloga, gdzie regularnie publikujemy interesujące treści dotyczące problemu uzależnień. Tymczasem, odpowiadamy na niełatwe pytanie: jak zmotywować osobę uzależnioną do podjęcia decyzji o leczeniu?

Miłe złego początki

Decyzja o zmianie nawyków należy do trudnych i mało wygodnych, tym bardziej, jeśli mowa o osobach borykających się z uzależnieniami zarówno behawioralnymi, jak i substancyjnymi. Nałóg pełni w ich życiu rolę odskoczni, która pozwala choć na chwilę zapomnieć o problemach, stłumić emocje i poradzić sobie z nadmiarem stresu.

Każde uzależnienie jest groźną chorobą, której nie można bagatelizować. Jednym z najważniejszych czynników, które gwarantują efektywne leczenie, jest jak najszybsze rozpoznanie i prawidłowa diagnoza. W Ośrodku Moje Życie gwarantujemy najlepsze warunki i pomoc doświadczonych terapeutów, którzy z całą pewnością pomogą Mieszkańcom wrócić do pełni zdrowia. W drugiej części naszej publikacji dowiecie się, jakimi symptomami charakteryzują się nałogi substancyjne, takie jak uzależnienia od: alkoholu, leków i narkotyków. Zaglądajcie do nas regularnie, aby nie przegapić kolejnych wpisów. – mówi terapeutka ośrodka „Moje Życie”.

Jeżeli chodzi o uzależnienie, początki zawsze są niewinne, czasami nawet niewidoczne gołym okiem, dlatego już wtedy bliscy powinni zachować czujność – zwykle pomaga rozmowa, zainteresowanie się problemami drugiej osoby, wsparcie. Gorzej, jeśli zbyt późno dostrzegliśmy problem i zlekceważyliśmy sytuację, co w przypadku wielu nałogów jest normą. Zmotywowanie do leczenia osoby borykającej się z problemem, może pójść znacznie trudniej.

KryzysCierpliwość i konsekwencja

Rozmowy i prośby nie dają skutku? Nic na siłę! Postaraj się zachować spokój i cierpliwie wyczekuj na nadejście kryzysu – ten zawsze się pojawia, będąc idealną okazją do próby wpłynięcia na czyjeś postępowanie. Złe samopoczucie, kac moralny, kryzys zdrowotny bądź negatywne zdarzenie mające związek z uzależnieniem potrafią zachwiać nawet najbardziej zimnymi, upartymi i skrytymi osobami. Wpływając na zmianę nastawienia i chęć podjęcia leczenia.

Równie istotna jest konsekwencja i brak tolerancji na zachowania daleko odbiegające od normy. Nieuniknione jest posługiwanie się prawdziwymi argumentami i zwinięcie parasola ochronnego nad chorym, który musi wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Osoba uzależniona powinna otrzymać jasny przekaz np. od żony: „jeśli nie rozpoczniesz leczenia, wyprowadzę się”. W razie braku poprawy przy braku konsekwencji, nie można liczyć, że cokolwiek ulegnie zmianie. Dlatego stawiając warunki, musisz mieć możliwość ich realizacji.

Interwencja

Jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów na zmotywowanie do leczenia osoby uzależnionej jest zorganizowanie i przeprowadzenie interwencji w postaci rozmowy w kilka osób. Przyjaciele i członkowie rodziny powinni skonfrontować osobę chorą, przytaczając fakty mające związek z jej uzależnieniem. Osoby te powinny mieć zarówno dobre intencje, jak i nastawienie. Warto, aby skorzystały ze scenariusza nakreślonego przez terapeutę z poradni odwykowej.

Ostatnia deska ratunku

Kiedy wszystkie metody zawodzą, pozostaje jeszcze jedna możliwość, która jest dość radykalna, niemniej w niektórych przypadkach okazuje się skuteczna. Sądowe zobowiązanie osób uzależnionych od alkoholu do leczenia odwykowego – to procedura, którą wdraża się wobec osób uzależnionych od alkoholu w przypadku, kiedy powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich lub zakłócają spokój i porządek publiczny. Oczywiście, celem takiego działania jest doprowadzania osoby uzależnionej od alkoholu na badanie przez biegłego, na rozprawę w sądzie, a następnie do zakładu leczniczego na podjęcie kuracji. Jednak warto dodać, że zobowiązanie to nie ma charakteru przymusu prawnego, co oznacza, że chory w każdej chwili może zrezygnować z kuracji.

Dzięki nam już wiecie, jak zmotywować osobę uzależnioną do podjęcia decyzji o leczeniu. Mamy nadzieję, że i tym razem nasze porady okażą się dla Was przydatne.