[Float-Menu id="1"]

Kiedy picie staje się nałogiem?

Kiedy kończy się picie, a zaczyna nałóg Granica, która odróżnia picie od  nałogu jest bardzo cienka. Nic dziwnego więc, że bardzo wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że problem z nadużywaniem alkoholu może dotyczyć także ich. Zatem, ile można pić, by nie wpaść w nałóg?

O tym, jak ocenić czy ktoś może mieć problem z nadużywaniem alkoholu pisaliśmy ostatnio. Tym razem, korzystając z najnowszych badań, wyliczamy ile alkoholu może swobodnie wypić osoba dorosła, aby nie przekroczyć granicy wyznaczającej nałóg.

Ile można wypić? Ustal swój limit!

Praktycznie każdy człowiek w swoim życiu sięga po alkohol – sprzyjających ku temu okoliczności nie brakuje, dlatego tak ważne jest, by trzymać się z góry określonej i nieprzekraczalnej granicy. Ustal limit – dane udostępnione przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazują, że rozsądny próg to nie więcej niż 4 standardowe porcje 5 razy w tygodniu w przypadku mężczyzn i 2 standardowe porcje 5 razy w tygodniu u kobiet. Gwoli ścisłości – standardowa porcja to 10 gramów czystego alkoholu etylowego. Mówiąc prościej, to ok. 250 ml piwa (5%), ok. 100 ml wina (12%) lub ok. 30 ml wódki (40%). Nie oznacza to oczywiście, że regularne picie powyższych ilości jest bezpieczne i nie przerodzi się w nałóg. Regularność w spożywaniu alkoholu może przerodzić się w przymus, co jest oznaką rozwoju uzależnienia.

Częstsze picie w znacznie większych ilościach może być oznaką uzależnienia. Przekraczając wyznaczone granice, musisz liczyć się z negatywnymi konsekwencjami, zarówno zdrowotnymi, jak i społecznymi. Dlatego koniecznie ogranicz picie alkoholu – jeśli już pijesz, skorzystaj z ustalonych limitów. Wszystko jest dla ludzi, ale konieczne jest zachowanie umiaru.

Nieodwracalne konsekwencje

Nadużywanie alkoholu to poważna sprawa, o której warto rozmawiać. Ignorowanie problemu danej osoby, skutkuje pogłębieniem się nałogu, a co za tym idzie – nieodwracalnymi zmianami zachodzącymi w jej organizmie. Konsekwencją chronicznego nadużywania alkoholu są problemy z wątrobą, trzustką, żołądkiem, naczyniami krwionośnymi, a nawet sercem. Ponadto zmienia się też wygląd i kolor skóry. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej…

Nadmierna ilość spożytego alkoholu przekłada się na brak koncentracji, osłabienie pamięci, jak również ma wpływ na osobowość (zobojętnienie). Nie wspominając już o wpływie na życie seksualne i potencję.

Alkohol to ogromne zagrożenie również dla kobiet w ciąży (niezależnie od spożytej ilości!). Przyszłe matki, które nie stronią od trunków narażają swoje dziecko na szereg poważnych problemów, wpływających na rozwój fizyczny, jak i psychiczny malucha. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do tego, że dziecko rodzi się ze zniekształconymi narządami…

Metody leczenia alkoholizmuPij świadomie

Spożywanie alkoholu nawet w niewielkich ilościach, może negatywnie wpływać na stan zdrowia – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Dlatego sięgając po jakikolwiek trunek pamiętaj, by pić świadomie, czyli tak, by mieć umiar i w odpowiednim momencie powiedzieć: „dość”. Ważne jest poznanie swoich własnych limitow.

Pijesz alkohol, włączaj myślenie! Jeśli trzeba, bądź asertywny

Badania konsekwentnie dostarczają dowodów na to, że ludzie najczęściej piją we wczesnej dorosłości. Wśród młodych dorosłych, ryzyko jednorazowego upijania się i intensywnego picia alkoholu jest o wiele wyższe niż w innych grupach wiekowych. Potwierdzają to liczne badania naukowe m.in. National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions.

Nic dziwnego, że asertywność, czyli umiejętność mówienia: „nie” lub po prostu odmawiania – powinna być wpajana już od najmłodszych lat, ponieważ może uchronić młodych ludzi przed wejściem na drogę uzależnienia. Bardzo ważne jest edukowanie młodych ludzi i zwracanie uwagi na problemy, jakie niesie za sobą spożywanie alkoholu. Młodzi ludzie mają także dużą skłonność do ulegania presji otoczenia, by dostosować się do grupy, co może mieć w wielu przypadkach zgubny skutek.

Mamy nadzieję, że i tym razem skorzystacie z naszych wskazówek. Limit, limit i jeszcze raz limit! Natomiast, jeśli Ty bądź osoba Ci bliska ma problem z piciem, nie zna umiaru i stacza się w alkoholową przepaść – nie zwlekaj. Skontaktuj się z nami już teraz.