O tym, że alkohol ma negatywny wpływ na zdrowie wiedzą wszyscy. Niemniej, nie każdy ma świadomość, że nawet umiarkowane picie może spowodować nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym, a tym samym znacznie osłabić możliwości intelektualne. Badania naukowców z Rutgers University nie pozostawiają złudzeń. Okazuje się, że alkohol zabija nawet 40 proc. nowych komórek nerwowych. A to tylko wierzchołek butelkowej góry…
Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego profilaktyka jest niezmiernie istotna w przypadku każdego uzależnienia, a od alkoholu w szczególności. Na naszym blogu znajdziecie wiele interesujących wpisów, dlatego zachęcamy do stałej lektury. Tymczasem, wyjaśniamy Wam, jak alkohol działa na mózg i czy picie małych ilości może być szkodliwe? Do dzieła!
Jakie zmiany zachodzą w mózgu podczas systematycznego picia alkoholu?
Naukowcy podkreślają, że alkohol działa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Podczas picia występują zaburzenia krytycyzmu objawiające się wielomównością, huśtawką nastrojów, zaburzeniami ruchowymi i zaburzeniami odbioru otaczającej rzeczywistości. Pojawiają się również problemy ze świadomością oraz oddychaniem.
Zmiany zachodzące w mózgu wynikają głównie z neurotoksycznego działania alkoholu i oddziałują na zmiany osobowości, nastroju i zachowania. Oprócz zmian bezpośrednich u osób uzależnionych występują także objawy nazywane pierwotnym otępieniem alkoholowym – są to zaburzenia myślenia abstrakcyjnego, zaburzenia pamięci operacyjnej i zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni.
Ponadto w mózgu zachodzi zwiększenie szerokości szczeliny międzypółkulowej w wyniku czego mózg po prostu maleje. Dochodzi do eliminacji dendrydów (krótkich połączeń pomiędzy neuronami):
W niektórych neuronach dendryty są pokryte cienkimi tworami, zwanymi kolcami dendrytycznymi, na których szczycie tworzą się synapsy z innymi neuronami. Komórki nerwowe mające kolce nazywane są neuronami kolczastymi, a te bez nich neuronami bezkolcowymi. Rozgałęzienia dendrytowe mogą rozrastać się lub kurczyć. Alkohol wpływa szkodliwie na wzrost dendrytów; w podeszłym wieku zaś dochodzi do skrócenia i zmniejszenia liczby tych rozgałęzień
Naukowcy dowiedli, że przy długotrwałym wpływie alkoholu na układ nerwowy ma znaczenie niedobór witamin z grupy B (głównie B1) i niedobór kaloryczny.
Czy picie alkoholu nawet w małych ilościach jest szkodliwe?
Ostatnie lata przyniosły wiele nowych wyników badań, które rzucają zupełnie nowe światło na problem picia alkoholu. Bardzo interesujące wydają się spostrzeżenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, a także Magistranki Megan Anderson, pracującej pod kierunkiem Tracey J.Shors z Wydziału Psychologii Rutgers Univrsity.
Warto zauważyć, że dane Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej wskazują, iż aż 41 proc. pijących 12-latków zostaje alkoholikami, podczas gdy wśród osób, które zaczęły pić po ukończeniu 18. roku życia, liczba ta wynosi zaledwie 11 proc.
Z kolei Magistrantka Megan Anderson uważa, że picie może nie dawać natychmiastowych symptomów pogarszających się zdolności intelektualnych. Jednak w dłuższej perspektywie ma mieć niebagatelny wpływ na możliwość uczenia się i zapamiętywania. Badania, które przeprowadziła udowadniają, że alkohol zabija nawet 40 proc. nowych komórek nerwowych… Innymi słowy mówiąc, codzienne picie nawet niewielkich ilości może być bardziej szkodliwe dla mózgu niż wskazywały na to dotychczasowe informacje.
Mamy nadzieję, że i tym razem nasz tekst zaspokoił Waszą ciekawość. Serdecznie zapraszamy do stałej lektury naszego bloga.