[Float-Menu id="1"]

Czy uzależnienie jest genetyczne?

Czy uzależnienie jest uwarunkowane genetycznie?Uzależnienie to jeden z najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych XXI wieku, z jakim zmagają się ludzie na całym świecie. Czynników, które wpływają na rozwój nałogu jest całe mnóstwo, jednak nie bez przyczyny badacze upatrują źródła problemu bezpośrednio w genach. Czy uzależnienie jest uwarunkowane genetycznie? Naukowcy przedstawiają dowody…

Ostatnie badania, wskazują, że geny są jednym z istotnych czynników wpływających na chorobę uzależnieniową. Oczywiście, nie oznacza to, że każda osoba posiadająca takie uwarunkowanie musi zmagać się z nałogiem, niemniej prawdopodobieństwo, że wpadnie w sidła uzależnienia jest wyższe niż w przypadku osób, które go nie posiadają.

Skazani na nikotynę

Dr Dany Hancock z RTI International przeprowadził badania związane z uzależnieniem od nikotyny, w których wzięło udział ok. 39 tys. byłych i obecnych palaczy ze Stanów Zjednoczonych, Islandii, Finlandii i Holandii. Badanie potwierdziły, że geny, które tworzą region chromosomowy CHRNA5-CHRNA3-CHRNB4 mają związek z nałogiem nikotynowym. Ponadto odkryto, że gen DNMT3B kodujący białko metylotransferazy DNA ma silny związek z uzależnieniem nikotynowym.

Osoby z nadwagą spożywają mniej alkoholu

Naukowcy z Oregon Health and Science University z Portland wskazują, że istotną rolę w rozwoju alkoholizmu odgrywa białko CRF, które w systemie hormonalnym uwalnia kortykotropinę. Natomiast, Polscy naukowcy wykazują również na korelację pomiędzy genem odpowiedzialnym za nadwagę (FTO) a spożyciem alkoholu. Zdaniem prof. Rafała Płoskiego – osoby obdarzone takimi genami spożywają znacznie mniej alkoholu, co znacząco obniża ryzyko uzależnienia.

Azjaci uzależniają się rzadziej

Co ciekawe, sidła choroby alkoholowej o wiele rzadziej dotyczą mieszkańców krajów Azji niż innych rejonów świata, bowiem wielu z nich posiada gen, który daje o sobie znać już po małych dawkach alkoholu, wpływając na kiepskie samopoczucie – bóle głowy i nudności. Ten gen porównywany jest do esperalu – leku stosowanego podczas terapii alkoholowej, który skutecznie zniechęca do sięgania po napoje wyskokowe.

Uczenie, zapamiętywanie i… uzależnienie

Jakiś czas temu na łamach pisma „Neuron”, Szkoccy naukowcy opublikowali informację, że uzależnienie od niektórych narkotyków może mieć bezpośredni związek z genem, zwłaszcza tym związanym z procesami uczenia się i zapamiętywania. Ponadto uczeni zwrócili uwagę, że uzależnienie od narkotyków wiąże się bezpośrednio z układem nagrody, zwanym również mezolimbicznym układem dopaminowym. W wyniku czego człowiek odczuwa satysfakcję i chce powtarzać daną czynność.

Czy uzależnienie jest uwarunkowane genetycznie?

Uwarunkowania genetyczne nałogów są od dłuższego czasu badane przez naukowców na całym świecie. Wszystkie powyższe fakty dowodzą, że geny mogą mieć kluczowe znaczenie na pojawienie się i rozwój nałogu – niemniej, brakuje danych, które byłyby w stanie jednoznacznie przesądzić o ich winie. Dlatego z całą pewnością bezpieczniej postawić tezę, iż istnieje wiele czynników mających wpływ na uzależnienie, a geny są tylko jednym z nich.

Mamy nadzieję, że i tym razem nasz artykuł Was zaciekawił. Na naszym blogu przeczytacie jeszcze więcej interesujących publikacji. Serdecznie zapraszamy do stałej lektury.