Psychoterapia to mentalna apteczka pierwszej pomocy, która w asyście odpowiednich narzędzi psychologicznych pomaga zabliźnić rany i wyjść na prostą. Co warto jeszcze o niej wiedzieć? W niniejszym artykule, rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Serdecznie zapraszamy również do lektury naszych ostatnich publikacji. Na naszym blogu znajdziecie szereg użytecznych artykułów, które z całą pewnością pomogą Wam lepiej zrozumieć problemy osób borykających się z uzależnieniami.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Psychoterapia to jedna z podstawowych i najbardziej skutecznych metod pomocy psychologicznej. Niemniej, bardzo często można się bez niej obyć – zazwyczaj wystarczające okaże się wsparcie bliskich – z całą pewnością partner, rodzina bądź przyjaciele podadzą pomocną dłoń i będą służyć dobrym słowem i radą nawet w najtrudniejszych chwilach. Niemniej, istnieją sytuacje, kiedy nie wiemy, jak poradzić sobie ze swoimi problemami lub wstydzimy się o nich mówić. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem okaże się pomoc psychoterapeuty.
Psychoterapia – definicja i rodzaje
Psychoterapia to proces samopoznania – zrozumienia siebie, swych słabości, wewnętrznych lęków, a nawet przyczyny wszelkich problemów, jakie nas dosięgają. Dzięki obiektywizmowi i braku emocjonalnego zaangażowania w czasie rozmowy, psychoterapeuta jest w stanie dotrzeć do sedna problemu. Sesje psychoterapeutyczne pozwalają zrozumieć wszelkie aspekty zachowania włącznie z konsekwencjami. Psychoterapeuta dokładnie wysłucha i w zaufaniu postara się pomóc – bez krytyki, niesprawiedliwych ocen czy szukania winnych. Wskaże odpowiednią drogę, którą powinno się podążyć, by uporać się z wszelkimi problemami.
➔ Rodzaje psychoterapii:
• terapia poznawczo-behawioralna
• terapia humanistyczna
• psychoterapia Gestalt
• psychoterapia systemowa
• psychoterapia narracyjna
• psychoanaliza
• terapia psychodynamiczna
Psychoterapeuta do zadań specjalnych
W naszym życiu bywają również takie sytuacje, kiedy rady innych osób po prostu nie wystarczają lub z wszelkimi problemami musimy sobie radzić na własną rękę. Narasta frustracja, złość i rozgoryczenie. Długotrwały lęk czy smutek mogą być oznaką depresji, dlatego wskazane jest wsparcie specjalisty. Jego pomoc bardzo często okazuje się zbawienna w skutkach, dzięki czemu można wrócić do normalnego funkcjonowania. Psychoterapia pomoże w leczeniu zaburzeń, takich jak: depresje, uzależnienia, stany lękowe, a nawet problemy z odżywianiem. Ponadto pomoc psychoterapeuty okaże się niezbędna, kiedy ktoś nie potrafi radzić sobie z emocjami i stresem np. w czasie żałoby lub przy braku motywacji do działania.
Jakiego psychoterapeutę wybrać?
W zależności od problemu, z jakim przychodzi się zmagać – należy wybrać dopasowanego specjalistę, który będzie potrafił udzielić odpowiedniej pomocy. Psychoterapeuci zwykle specjalizują się się w leczeniu uzależnień i zaburzeń. Do dyspozycji pozostają również terapeuci rodzinni, grupowi czy dziecięcy. Warto pamiętać, że psychoterapia leczy nie tylko duszę, ale również neutralizuje objawy somatyczne. Często jest też świetnym motorem napędowym przed podjęciem leczenia onkologicznego i nie tylko.
Psychoterapia to panaceum dla psychiki, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na taką metodę pomocy. Ostatnie badania wskazują, że osoby uzależnione uznają pomoc psychoterapeutów za najbardziej efektywne narzędzie w walce z nałogiem.
Mamy nadzieję, że i tym razem nasz artykuł okazał się dla Was przydatny i przekonaliśmy Was do tego, że w ciężkich chwilach warto skorzystać z pomocy fachowców.