[Float-Menu id="1"]

Jak terapia uzależnień poprawia relacje z najbliższymi? Część 3. Leczenie uzależnienia od narkotyków

female junkie hand hand reaching dose

Uzależnienie od narkotyków często rozpoczyna się od tego, że eksperymentujemy z różnymi substancjami. Niekiedy pierwszy kontakt z nimi staje się zarazem ostatnim. Zdarza się, że po substancje odurzające zaczynamy sięgać okazjonalnie, aby zyskać więcej pewności siebie podczas imprez. Kiedy ich zażywanie wymyka się spod kontroli, pojawia się nałóg. Uzależnienie od narkotyków rzutuje negatywnie na relacje z najbliższymi, pracę i życie społeczne. Kiedy tracimy kontrolę, rządzi nami przymus, który koncentruje całą naszą uwagę na zdobyciu kolejnej działki. Czy leczenie uzależnienia od narkotyków może zmienić nasze życie na lepsze? Dlaczego wsparcie specjalisty jest tak ważne w wychodzeniu z nałogu?

 

Na czym polega leczenie uzależnienia od narkotyków?

Leczenie uzależnienia od narkotyków biegnie dwutorowo. Z jednej strony specjaliści starają się usunąć toksyny z organizmu chorego. Z drugiej kluczową rolę odgrywa psychoterapia. Połączenie obu metod daje najlepsze rezultaty. Narkotyki to substancje, które rodzą uzależnienie fizyczne i psychiczne. Ich metabolity odkładają się w organizmie, zaburzając wiele procesów zachodzących w ustroju. Kiedy odstawiamy je niespodziewanie, pojawiają się objawy charakterystyczne dla zespołu abstynencyjnego. Detoks pozwala oczyścić organizm ze szkodliwych substancji. Psychoterapia pomaga dotrzeć do źródła problemu i zrozumieć, co mają skompensować nam środki odurzające.

 

Jak uzależnienie od narkotyków wyniszcza organizm?

Uzależnienie od narkotyków stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Prowadzi do stopniowego wyniszczania organizmu, co w dłuższej perspektywie może zakończyć się śmiercią. Odczuwamy potrzebę sięgania po coraz większe dawki substancji odurzających. Kiedy przestają one przynosić oczekiwane rezultaty, poszukujemy silniejszych narkotyków. Wspomniany mechanizm wynika z funkcjonowania układu nagrody. Napędza go dopamina, która zapewnia nam przyjemność. Z czasem podobny efekt uzyskujemy wówczas, gdy sięgamy po coraz wyższe stężenia i mocniejsze narkotyki. Zwiększa to ryzyko zgonu z powodu przedawkowania.

 

Jakie są najczęstsze objawy uzależnienia od narkotyków? Po czym rozpoznać nałóg?

Objawy uzależnienia od narkotyków są bardzo zróżnicowane, ale najczęściej wiążą się z pogorszeniem relacji z najbliższymi. Kiedy borykamy się z nałogiem, często zmieniamy swoje dotychczasowe środowisko. Zrywamy kontakt z rodziną i przyjaciółmi, a nawiązujemy go z nowymi znajomymi, którzy nierzadko także zmagają się z uzależnieniem. Choć początkowo wydaje nam się, że kontrolujemy zażywanie narkotyków, to w pewnym momencie nałóg dominuje w naszym życiu. Tracimy zdolność koncentracji, zaniedbujemy pracę i naukę. Odczuwamy przymus, który sprawia, że nie możemy doczekać się kolejnej dawki substancji odurzającej.

 

Wzrost tolerancji na narkotyki nieustannie postępuje. Początkowo sięgaliśmy okazjonalnie po marihuanę, z czasem zaczęła nas interesować amfetamina, kokaina i LSD. Niekiedy łączymy różne substancje, aby uzyskać euforię i odprężenie. Narkotyki to szkodliwe związki chemiczne, które dają nieprzyjemne objawy. Pojawiają się zaburzenia nastroju, koncentracji, wzroku czy słuchu, ale nawet one nie mobilizują nas do zerwania z nałogiem. Całe nasze życie koncentruje się wokół zdobycia kolejnej działki, bo bez niej zmagamy się z nieprzyjemnymi objawami zespołu abstynencyjnego.

 

Dlaczego leczenie uzależnienia od narkotyków wymaga profesjonalnego wsparcia?

Profesjonalne leczenie uzależnienia od narkotyków jest bardzo ważne. Sami nie uporamy się z problemem, ponieważ nałóg oddziałuje na naszą fizjologię i psychikę. Gwałtowne odstawienie narkotyków sprawia, że pojawia się zespół abstynencyjny. Profesjonalne ośrodki oferują kompleksową pomoc osobom uzależnionym od substancji odurzających. Nie tylko odtruwają organizm z toksyn, ale też zapewniają psychoterapię. Pozwala ona zrozumieć, dlaczego sięgamy po substancje odurzające. Dowiadujemy się, co mają nam skompensować narkotyki. Niekiedy zażywamy je, aby zapomnieć o braku bliskich relacji i sukcesów. Substancje odurzające dają nam większą pewność siebie i pozwalają zdystansować się do codziennych problemów. Psychoterapia pomaga zrozumieć, jak możemy zrealizować swoje potrzeby w zdrowy sposób, unikając nałogów.

 

Jak terapia uzależnień wpływa na relacje z najbliższymi?

Przechodząc kompleksowe leczenie uzależnienia od narkotyków, mamy szanse powrócić do normalnego życia. Terapia często uświadamia nam, że zaniedbaliśmy wiele ważnych relacji. Narkotyki przyczyniły się do zerwania kontaktu z krewnymi i przyjaciółmi. Sami go zakończyliśmy lub wszyscy odsunęli się od nas, bo nałóg bardzo nas zmienił. Terapia uzależnień pomaga nawiązać relacje od nowa i aktywnie je kształtować. Wywiera korzystny wpływ na życie całej rodziny i społeczności.

 

W jaki sposób psychoterapia uzależnień wspiera powrót do pracy i społeczeństwa?

Uzależnienia sprawiają, że to na nich koncentrujemy całą swoją uwagę. Układ nagrody nieustannie potrzebuje silniejszych bodźców, by odczuwać zbliżony poziom przyjemności. Sięgamy po coraz większe dawki narkotyków i eksperymentujemy z nowymi środkami. Napędza to uzależnienie. Wydajemy na nie coraz więcej pieniędzy. Nałóg utrudnia nam normalne funkcjonowanie, często z jego powodu przestajemy chodzić do pracy. Nasza sytuacja finansowa pogarsza się, dlatego pieniądze na narkotyki pozyskujemy często w dość kontrowersyjny sposób. Niekiedy zabieramy je z portfela naszych bliskich lub wynosimy z domu wartościowe rzeczy. Rzutuje to negatywnie na sytuację finansową całej rodziny. Terapia uzależnień pomaga walczyć z nałogiem i odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Dzięki niej przestajemy wydawać pieniądze na narkotyki. Kończąc leczenie, możemy zacząć szukać pracy i powrócić do dawnego życia.

 

Detoksykacja i terapia uzależnień – dlaczego jest tak ważna dla zdrowia?

Narkotyki to substancje psychoaktywne, które oddziałują nie tylko na ośrodkowy układ nerwowy. Zauważono, że wpływają negatywnie na serce, wątrobę, nerki i wiele innych narządów, mocno je obciążając. Sprzyja to wystąpieniu chorób i powstaniu nieodwracalnych zmian w organizmie. Terapia uzależnień pozwala przerwać ten niekorzystny proces. Chory dzięki detoksykacji odzyskuje zdrowie i przestaje je nadszarpywać.

 

Jak terapia uzależnień pomaga odzyskać kontrolę nad emocjami?

Kiedy zażywamy narkotyki, nasze zachowanie czasem zmienia się diametralnie. Choć nigdy nikogo nie atakowaliśmy, stajemy się agresywni. Wywiera to negatywny wpływ na ważne dla nas relacje. Terapia uzależnień przyczynia się do odzyskania kontroli nad emocjami. Uczy nas zarządzać gniewem w taki sposób, aby ten nikogo nie krzywdził. Sprzyja to naprawie nadszarpniętych relacji.

 

Leczenie nałogu – czy ogranicza skłonność do działań ryzykownych?

Narkotyki to substancje odurzające, po których tracimy kontrolę nad swoim zachowaniem. Możemy postępować w sposób ryzykowny, narażając się na niebezpieczeństwo. Np. nawiązujemy przypadkowe kontakty seksualne, bierzemy udział w nielegalnych wyścigach, walkach etc. Terapia uzależnień pomaga odzyskać kontrolę nad własnym życiem i nie narażać go więcej na niebezpieczeństwo.

 

Terapia dla bliskich osób uzależnionych – dlaczego poprawia jakość życia?

Najbliżsi osoby uzależnionej od narkotyków często potrzebują profesjonalnej pomocy psychologicznej. Gdy ktoś z naszej rodziny nadużywa substancji psychoaktywnych, często odczuwamy bezradność. Dopada nas również poczucie winy i beznadziei. Niekiedy uzależnieniu od narkotyków towarzyszy obawa, że bliski stoczy się na samo dno lub zrobi nam krzywdę. Narkotyki wyzwalają wiele niekontrolowanych reakcji, które mogą nas przytłaczać i powodować dezorientację. Terapia pozwala zyskać wsparcie w tych trudnych chwilach i spojrzeć na problem z zupełnie innej perspektywy. Opieką psychoterapeutyczną otaczamy też najbliższych naszych pacjentów, ponieważ rodzinę traktujemy jako sieć wzajemnych interakcji. Uzależnienie jednego z jej członków rzutuje na życie pozostałych.