Kobiety nazywane są „słabą płcią” – w przypadku uzależnień to sformułowanie zdaje się być bardzo trafne, co potwierdzają przypadki kliniczne, z jakimi spotykają się terapeuci i lekarze. Najnowsze badania wskazują, że płeć piękna uzależnia się nawet 5 razy szybciej niż mężczyźni. A to tylko wierzchołek góry lodowej…
Uzależnienia prowadzą za rękę po krawędzi życia, jeden zły krok każdego bez wyjątku może zepchnąć w przepaść, z której powrót może potrwać latami. Dlatego tak ważne jest, by być świadomym zagrożeń, jakie czyhają za rogiem. Właśnie dlatego regularnie serwujemy artykuły, które z całą pewnością poszerzą Waszą wiedzę w temacie nałogów. Tymczasem, zastanawiamy się, jak uzależnienia wpływają na kobiety.
Bezlitosna biologia
Rozpatrując kwestię uzależnień wśród kobiet, nie sposób pominąć czynników biologicznych i psychologicznych. Wątroba mężczyzn nadużywających alkoholu wytrzymuje ok. 20 lat i więcej, u kobiet wystarczy zaledwie 5 lat regularnego picia, by całkowicie zdewastować organizm. Warto zwrócić uwagę, że organizm kobiety wytwarza o wiele mniej enzymów, przetwarzających alkohol niż u mężczyzn, a także zmian hormonalnych (cyklu menstruacyjnego), mniejszej zawartości wody w organizmie oraz większej tkanki tłuszczowej.
Podatność na wpływ środowiska, słaba psychika
Mówi się, że kobiety mają silną psychikę – nic bardziej mylnego, bowiem równie łatwo wpadają w sidła nałogu jak mężczyźni. Traumatyczne doświadczenia, stres, archaiczny model kobiety „matki Polki”, któremu płeć piękna w obecnych czasach nie jest w stanie sprostać sprawia, że szukają ukojenia i sięgają najpierw po leki, a potem inne używki. Zmagają się z problemami w samotności, kryjąc się ze swym nałogiem. A kiedy dochodzi już do sytuacji, że uzależnienie wychodzi na jaw, słyszą krytykę swojego zachowania i pełnionej roli, co popycha je na dno, z którego niełatwo się podnieść. W konsekwencji bardzo często pojawiają się kolejne nałogi, które pogłębiają już przecież bardzo poważny stan.
Papierosy, pracoholizm i alkohol
Badania wskazują, że kobiety najczęściej uzależniają się od papierosów, alkoholu i… pracy. Zaraz potem na świeczniku lądują leki, narkotyki, seks, zakupy i hazard. Terapeuci twierdzą także, że kobiety o wiele częściej uzależniają się od swoich partnerów niż odwrotnie. Ważnym wnioskiem, jaki płynie z terapii pacjentek jest również fakt, że seksoholiczki są o wiele bardziej narażone na przemoc.
Psychologiczne portrety uzależnionych kobiet
Uzależniają się kobiety młode oraz w wieku dojrzałym, niezamężne, rozwiedzione, wykształcone, bizneswoman, kobiety żyjące w toksycznych związkach, a także borykające się z syndromem opuszczonego gniazda – równoznacznym z opuszczeniem przez ich dzieci rodzinnego domu. Ponadto bardzo często nałóg dopada osoby, które przeżyły w dzieciństwie bolesną traumę.
Jak kobiety leczą uzależnienia?
Oczywiście, tak jak przy każdym nałogu niezbędna jest psychoterapia – zarówno indywidualna, jak i grupowa. Praca z psychoterapeutą pozwala doskonale zrozumieć z czego wynika zachowanie, a także daje jasny sygnał do wdrożenia zmian. Przygotowuje także do radzenia sobie z uczuciami i trudnymi sytuacjami.
Uzależnienie aż do śmierci
Uzależnienie można leczyć, jednak uzależnionym pozostaje się do końca życia, bowiem głód może pojawić się w każdej chwili, nawet po wielu latach abstynencji np. na skutek splotu różnych nieszczęśliwych wydarzeń. Warto zapamiętać, że mózg nie zapomina tego, co zaspokajało jego potrzeby…
Dlatego miejmy oczy szeroko otwarte i starajmy się pomóc wszystkim kobietom, które mogą mieć problem z uzależnieniem. Czasami zwykła rozmowa może dać pierwszy sygnał do podjęcia terapii. Mamy nadzieję, że i tym razem rozwinęliśmy Waszą wiedzę na temat uzależnień. Serdecznie zachęcamy do stałej lektury treści pojawiających się na naszym blogu.