Uzależnienie od alkoholu dotyka bardzo wielu ludzi. Jak wiadomo z nałogu wyjść bardzo ciężko i zazwyczaj terapia wymaga głębszego sięgnięcia do kieszeni, dlatego zamiast leczyć lepiej zapobiegać. Przedstawiamy profilaktykę realizowaną w zakresie uzależnienia od alkoholu.
W dobie rozwoju technologii, nieustającego pędu, społecznej rywalizacji, wątleniu więzi społecznych i pokus dnia codziennego, zagrożenie w postaci uzależnień behawioralnych i substantywnych jest coraz większe. Ostatnio, skupiliśmy się na temacie diagnozowania nałogów, tym razem przechodzimy do profilaktyki, biorąc pod lupę nadmierne spożywanie alkoholu. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Uzależnienie – 12 proc. Polaków nadużywa alkoholu
Według ostatnich wyliczeń Ministerstwa Zdrowia, w Polsce żyje ok. 600 tys. alkoholików. Jednak osób, które przyznają się do nadużywania alkoholu jest znacznie więcej – to aż 12 proc. Polaków!
Z kolei z badań przeprowadzonych w Kanadzie w ramach miesiąca profilaktyki alkoholowej wynika, że 83% Kanadyjczyków nadużywających alkohol nie otrzymało od rodziny bądź znajomych żadnej pomocy.
Najnowsze dane potwierdzają, jak istotna w walce z nałogiem staje się profilaktyka. Ta jednak jest lekceważona, a osoby mające problem bardzo często muszą radzić sobie na własną rękę, chociaż uzależnienie trudno wyleczyć samemu.
Ostatnia deska ratunku – leczenie
Całkowite wyeliminowanie z życia nałogu jest bardzo trudne i zajmuje sporo czasu. Pierwszym krokiem, jaki chory powinien wykonać, by rozpocząć skuteczną walkę z nałogiem jest przyznanie się przed samym sobą do problemu.
Następnie, osoba uzależniona powinna zdecydować się na odwyk, którego skutki zarówno fizyczne, jak i psychiczne mogą być bardzo ciężkie, szczególnie w czasie detoksykacji, podczas której organizm jest pozbawiany alkoholu. Po oczyszczeniu z toksyn, czeka długa terapia polegająca na zrozumieniu istoty swojej choroby.
Oczywiście, nowoczesna medycyna oferuje rozmaite środki farmakologiczne (Naltrekson, Akamprozat i Nalmefe), które mają wspomóc leczenie choroby alkoholowej. Dużo taniej jest jednak zapobiegać niż leczyć, stąd też profilaktyka alkoholizmu nabiera szczególnego znaczenia.
Profilaktyka alkoholizmu – co trzeba wiedzieć?
Profilaktyka to w przypadku wielu uzależnień klucz do uniknięcia nałogu. Polega przede wszystkim na edukacji i uświadamianiu powagi problemu jakim jest uzależnienie. W przypadku uzależnienia od alkoholu – programy prowadzone są wśród młodzieży, a ich specyfika dopasowana jest do regionu oraz struktury społecznej.
Ograniczanie spożycia alkoholu, asertywność (umiejętność mówienia „nie”), patologie społeczne związane z nadużywaniem alkoholu, wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne oraz leczenie samego uzależnienia – to tylko kilka z zagadnień, jakie są poruszane podczas programów profilaktycznych.
Ponadto obejmują one także doraźną pomoc – uruchomione są całodobowe linie telefoniczne oraz grupy wsparcia, które wspierają ofiary alkoholizmu i osoby dotknięte problemem oraz gwarantują fachową pomoc osobie uzależnionej.
Bądź świadomy – zapobiegaj!
Uzależnienie od alkoholu to poważny problem, dlatego należy ograniczyć jego spożycie. Ponadto warto zainteresować się problemami osoby, która z nim się boryka. Zarówno wsparcie, jak i wysoka świadomość skutków nadużywania alkoholu to najskuteczniejsze metody w profilaktyce uzależnienia od alkoholu.