Łatwo je pomylić z miłością, wiernością lub oddaniem. Co gorsza, dla wielu nawet nie ma nic wspólnego z chorobą. A jednak! Uzależnienie emocjonalne, bo o nim mowa, jest jednym z najbardziej przebiegłych nałogów behawioralnych. Jak je leczyć? Podpowiadamy.
W dobie zanikających więzi społecznych, które są skutecznie wypierane przez nowoczesne metody komunikowania się, coraz rzadziej mówi się o znaczeniu relacji międzyludzkich. Co gorsza, problemy emocjonalne są lekceważone i mało kto traktuje je z należytą powagą, przechodząc nad nimi do porządku dziennego. Jak przekonują psycholodzy i psychoterapeuci – to spory błąd, który w przyszłości może nas wiele kosztować. Jednym z problemów, który zdaje się nie wzbudzać żadnych podejrzeń jest uzależnienie emocjonalne. Czym jest i jak je leczyć? Odpowiadamy.
Uzależnienie emocjonalne – i że Cię nie opuszczę aż na krok…
Wszyscy doskonale wiedzą, że można się uzależnić od narkotyków, alkoholu, papierosów, mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że miłość do drugiej osoby również może stać się poważnym nałogiem, nadającym się do leczenia.
W dobie nieustannego pośpiechu i społecznej rywalizacji, coraz mniej czasu przeznaczamy na nawiązywanie i rozwijanie relacji międzyludzkich. To sprawia, że znalezienie właściwego partnera jest trudniejsze niż kiedykolwiek, nie mówiąc już o zbudowaniu trwałej i wyjątkowej więzi – szczęśliwego związku.
Co gorsza, szukamy ideałów, które nie istnieją – to co widzimy na ekranach telewizorów czy monitorów zaburza nasz obraz rzeczywistości. Niemniej, kiedy w końcu trafiamy na kogoś, kto pretenduje do miana „drugiej połówki” – łatwo tracimy głowę i zadurzamy się po uszy – to naturalne. Tyczy się to przynajmniej osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia.
Proces angażowania potrafi pochłonąć bez reszty, dlatego wchodząc w poważniejszą relacje, dobrze jest ustalić zdrową granicę, zasady, które będą przestrzegane przez obie osoby. Bez tego, ani rusz. Zamykanie drugiej osoby w złotej klatce czy uszczęśliwianie jej za wszelką cenę, może przynieść zupełnie odwrotny rezultat. I właśnie taka skrajna sytuacja, to pierwszy krok na drodze do uzależnienia.
Uzależnienie emocjonalne – co to jest?
Mówiąc najkrócej, to problem psychicznej zależności od drugiej osoby. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Człowiek, który boryka się z tego typu problemem jest owładnięty nieustanną obsesją zaspokajania wszelkich potrzeb drugiej połówki. Co więcej, często rezygnuje z własnych planów i ambicji na rzecz osoby, którą kocha. Wymaga bezgranicznej miłości od swojego partnera i sam daje jej w nadmiarze, odcinając siebie i drugą polówkę od świata zewnętrznego np. od znajomych czy przyjaciół. Robi wszystko, co w jej mniemaniu zapewni trwałość i przyszłość związkowi, którym oddycha.
Uzależnienie emocjonalne wyróżnia się trzema towarzyszącymi jej cechami: upojeniem, potrzebą zwiększania dawki i utratą samoświadomości. Na początku osoba uzależniona odczuwa w obecności osoby, którą kocha – euforię. Następnie, łaknie jak najczęstszego kontaktu, przebywania razem, by w miarę upływu czasu, całą swoją uwagę poświęcić bez reszty osobie, którą kocha, rezygnując z własnych potrzeb…
Uzależnienie emocjonalne – jak je leczyć?
Leczenie uzależnienia emocjonalnego wcale nie jest takie łatwe, ponieważ dotyczy pary, a więc dwóch osób, które w jednym związku zmagają się z zupełnie odmiennymi problemami. Na szczęście, istnieje wiele ośrodków, które mają doświadczenie w tego typu terapiach. Efekty leczenia w dużym stopniu pomagają naprawić toksyczny związek i pozwalają wyjść na prostą. Warto się zdecydować, do podjęcia kuracji zachęcamy wszystkie pary, które borykają się z tego typu problemami, a także innymi. Czasami osoba ze środowiska zewnętrznego, może rzucić zupełnie nowe światło na sprawy, które wydają się na pierwszy rzut oka oczywiste – jednak często wcale takie nie są.
Mamy nadzieję, że wystarczająco przybliżyliśmy Wam, czym jest i jak leczyć uzależnienie emocjonalne. Serdecznie zachęcamy również do lektury naszych poprzednich artykułów, które z całą pewnością również Was zaciekawią.