Jedną z najnowszych metod psychoterapii jest terapia online. Komunikowanie przez Internet stało się znakiem naszych czasów. Choć niektórzy zauważają zgubny wpływ tej formy komunikacji dla rozwijania więzi w realu, to ma ona wiele zalet, które pomagają znaleźć wyjście, chociażby w sytuacji, kiedy pacjent mieszka poza granicami kraju lub w sytuacji, kiedy jego miejscowość nie jest skomunikowana z miejscem, gdzie może otrzymać fachową pomoc. Terapia online – czy jest skuteczna? Odpowiadamy.
Na naszym blogu znajdziecie o wiele więcej interesujących artykułów, które mogą Was zaciekawić. Serdecznie zapraszamy do lektury. Tymczasem, serwujemy nasze rozważania na temat terapii online i jej skuteczności.
Terapia online – czy warto?
Terapia online jest równie skuteczna, jak sesja przeprowadzona twarzą w twarz. Oczywiście, pod pewnymi warunkami. Już podczas pierwszego łączenia online obie strony powinny ustalić obopólne zasady panujące na spotkaniach, tak aby zagwarantować ich wysoką jakość. Spotkania online powinny umożliwić terapeucie obiektywną sytuację życiową pacjenta. Bez wywierania presji, za to z dużą dozą zrozumienia i mentalnego wsparcia.
Terapia online – czy jest skuteczna? Badania potwierdzają
W XXI w. skuteczność psychoterapii jest poddawana nieustannym próbom i badaniom. Testy przeprowadzone na łamach Canadian Medical Association Journal w latach 2000 – 2012, które dotyczyły terapii behawioralno-poznawczej, udowodniły, że metoda ta może skutecznie niwelować objawy depresji i innych schorzeń psychicznych. Za to jeden z artykułów zamieszczonych w New York Times informował jakiś czas temu o tym, że terapia online to przede wszystkim panaceum dla pacjentów, którzy wymagają szybkiego kontaktu z terapeutą, co pozwala im uporać się z nagłymi stanami złego samopoczucia, a przy tym znacznie zmniejsza towarzyszące emocjom napięcie.
Jakie są zalety terapii online?
- Szybki kontakt i komfort (rozmowa przeprowadzona w wybranym terminie bez wychodzenia z domu);
- Bezpieczeństwo i dyskrecja;
- Oszczędność czasu i pieniędzy;
- Sprzyja szybszemu przełamywaniu barier;
- Równie doświadczeni specjaliści, jak w przypadku wizyt w gabinecie;
- Dostępność z każdego miejsca, gdzie znajduje się łącze internetowe.
Czy terapia online jest bezpieczna?
Do terapii online zazwyczaj wykorzystuje się Skype – aplikację, wykorzystującą certyfikat bezpieczeństwa Advanced Encryption Standard (AES), co gwarantuje dyskrecję i bezpieczeństwo.
Terapia online – jesteśmy na TAK!
Terapia online jest skuteczna i warto z niej skorzystać w sytuacji, kiedy oczekuje się szybkiej pomocy. Terapeuta pomoże rozładować napięcie, uspokoi lub po prostu sprawi, że dany problem zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ponadto zwróci uwagę na aspekty, które umknęły uwadze pacjenta.
Mamy nadzieję, że nasz tekst przybliży Was do podjęcia decyzji o skorzystaniu z terapii online. Polecamy tę formę pomocy i zapraszamy do systematycznego śledzenia naszych kolejnych wpisów.