Terapia dla par – w każdym związku bywają sytuacje, które rzutują na relacji i oddalają od siebie partnerów, którzy niegdyś darzyli się wielkim uczuciem. Oczywiście, to nie musi oznaczać końca dla ich związku – pod warunkiem, że podejmą decyzję, by walczyć o swoje wzajemne uczucia. Jedną z najbardziej skutecznych form pomocy dla zwaśnionych małżonków jest terapia dla par. Na czym polega i czy jest skuteczna? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Tradycyjnie, polecamy również wpisy na naszym blogu. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Tymczasem, rozkładamy na czynniki pierwsze terapię dla par.
Fundamenty związku
Związek to taniec niekończących się ustępstw (zarówno z jednej, jak i z drugiej strony), szacunku oraz wierności wobec partnera, a przede wszystkim cierpliwości i wyrozumiałości dla jego pracy, pasji i wszystkich wad, które posiada. Związek to nieustanne staranie się o siebie i wzajemne uszczęśliwianie się, ciągła współpraca, nieustanne budowanie zaufania – brzmi to dość banalnie, ale wkradająca się rutyna lub brak któregokolwiek z wymienionych elementów może być początkiem poważniejszych problemów, a następnie przyczyną zakończenia relacji.
Dany związek i to, ile jest wart najczęściej poznaje się po tym, jak para radzi sobie w sytuacjach kryzysowych. Przecież bardzo łatwo jest żyć, kiedy wszystko układa się idealnie, natomiast o wiele ciężej sprostać, czyhającym wyzwaniom, a tych przecież na każdym kroku jest całe mnóstwo.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Decyzja o terapii to ważny krok, niemniej przed jego podjęciem przede wszystkim należy poodejmować próby dogadania się, pójścia na ustępstwa, znalezienie wspólnego mianownika. Unikanie rozwiązania problemu lub ogólny brak komunikacji nie pomoże, wręcz przeciwnie – sprawi, że sytuacja się zaogni i przybierze postać bomby z opóźnionym zapłonem, której nieoczekiwana eksplozja raz na zawsze zakończy związek.
Zrozumieć siebie
W sytuacji, kiedy jesteście bezsilni i nie możecie dojść do porozumienia, naprawianie relacji powinno zacząć się od wspólnej deklaracji o podjęciu terapii dla par. Kolejnym krokiem jest przyjście na spotkanie i zrozumienie własnych motywacji. Specjaliści wskazują, że bardzo często spotykają osoby, które z góry zakładają zmianę partnera, a nie siebie – i często jest to błędne podejście.
Terapia dla par – na czym polega i czy jest skuteczna?
Zazwyczaj terapia przynosi oczekiwane rezultaty i pomaga zrozumieć parze swoje problemy, a następnie rozwiązać je i wyciągnąć wnioski, co wzmacnia ją i w przyszłości sprawia, że o wiele łatwiej radzi sobie z problemami. Terapeuta obiektywnie ocenia sytuację, ale nie rozstrzyga, kto ma rację, tylko pomaga w zrozumieniu siebie i drugiej osoby. To istotne, ponieważ tworzy aurę, w której o wiele łatwiej wypracować porozumienie i zgodę. Oczywiście, bywa też tak, że terapia nie przyniesie pożądanego efektu i para będzie musiała się rozstać, zaczynając zupełnie nowy rozdział.
Niemniej, paradoksalnie taka sytuacja również może mieć pozytywny wpływ na obie osoby, które męczą się swą relacją – w końcu niekiedy rozstania bywają uzdrawiające. Czasami zamiast dawać komuś drugą szansę, lepiej ofiarować komuś tą pierwszą, tworząc nowy związek na zupełnie innych zasadach.