[Float-Menu id="1"]

Święta w Ośrodku

ChoinkaW okresie zimowo świątecznym wiele osób odkłada rozpoczęcie terapii na później, ponieważ nie chcą spędzać świąt w ośrodku, z dala od rodziny. Co zrobić, kiedy pobyt w Ośrodku nakłada się na święta?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne dla wielu osób są święta i spędzenie tego wyjątkowego czasu w rodzinnym, wspierającym gronie. Osoby uzależnione właśnie z tego powodu nieraz przekładają termin rozpoczęcia terapii, obiecując sobie, że rozpoczną ją w kolejnym roku kalendarzowym. Nie jest to najlepszy pomysł – im wcześniej rozpoczęta terapia,
tym lepiej, a terapia w czasie świąt nie oznacza, że trzeba ten czas spędzić w Ośrodku.

Należy pamiętać, że terapia to nie więzienie, nasi pacjenci mają możliwość spotkań z rodziną czy codziennego wyjścia z ośrodka. W przypadku świąt jest nie inaczej – każda osoba będąca w trakcie terapii ma prawo spędzić ten czas w rodzinnym gronie, poza terenem ośrodka „Moje Życie”.

Jesteśmy na to gotowi – przygotowujemy naszych pacjentów do wyjazdów na święta, omawiamy z nimi potencjalne trudne sytuacje czy zagrożenia, z którymi mogą się zetknąć w rodzinnych domach, dajemy narzędzia, dzięki którym łatwiej im będzie wytrwać w abstynencji.  Bardzo ważna jest motywacja, dlatego każdorazowo przypominamy, co spowodowało, że osoba uzależniona zdecydowała się na podjęcie terapii, oraz jakie szkody uzależniacz poczynił w jej życiu. Rzeczowe omówienie wszystkiego sprawia, że pacjent na święta wyjeżdża zmotywowany, nauczony jak sobie radzić i czego unikać.

ŚwiętaJeśli to nie wystarczy – zawsze jesteśmy pod telefonem – w kryzysowej sytuacji udzielamy wsparcia telefonicznego, pomagamy wrócić na właściwe tory myślenia. Pacjenci, którzy zdecydują się na świąteczny wyjazd, nigdy nie są pozostawieni sami siebie.

Po powrocie pacjenci dzielą się ze sobą nawzajem swoimi doświadczeniami, trudnościami, z którymi się zmierzyli, a także opowiadają o pierwszych świętach od lat, które udało im się spędzić w trzeźwości.

Dlaczego, chociaż terapia jest stacjonarna, nasi pacjenci wyjeżdżają na święta? Uzależnienie to choroba, a terapia to nie kara, tylko forma leczenia. Izolacja od rodziny i bliskich może wzmagać poczucie osamotnienia i odrzucenia. Nam zależy na uświadomieniu, że uzależnienie nie powoduje, że jest się gorszym od innych. Jest chorobą, którą się leczy, a decyzja o podjęciu leczenia oznacza dojrzałość i chęć dokonania zmian w swoim życiu.

Stanowczo odradzamy spędzanie Sylwestra poza Ośrodkiem – jest to zwykły dzień, niekoniecznie nastawiony na świętowanie w rodzinnym gronie, ale z racji swojej specyfiki może być dla wielu osób dużym wyzwalaczem – osoby będące na początkowym etapie leczenia mogą sobie same nie poradzić, dlatego najlepiej spędzić ten dzień w gronie innych trzeźwiejących osób, oferując sobie nawzajem wsparcie.

Jeżeli podejrzewasz u siebie lub swoich bliskich uzależnienie od alkoholu, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami:

504 437 952
klinikamojezycie@gmail.com

Przypominamy także o możliwości umawiania wizyt za pośrednictwem formularza kontaktowego:

UMÓW WIZYTĘ!