[Float-Menu id="1"]

Skąd biorą się uzależnienia?

Skąd biorą się uzależnienia?Naukowcy od lat zastanawiają się nad tym, skąd biorą się uzależnienia. I choć nie ma wciąż jednoznacznej odpowiedzi, to zdaje się, że rozwiązanie odwiecznej zagadki czyha tuż za rogiem. Skąd biorą się uzależnienia? Oto najpopularniejsze koncepcje.

Nie ma jednego utartego schematu, jest za to kilka koncepcji, które mogą mieć pokrycie w rzeczywistości. Tym bardziej, że substancje psychoaktywne nie działają na każdy organizm w taki sam sposób. Niemniej, wszystkie prowadzą do zaspokojenia nałogu. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn pojawiają się czynniki psychospołeczne, stres, łatwy dostęp do substancji uzależniających i społeczne przyzwolenie do jego nadużywania.

Wychowanie

Jednym z kluczowych czynników wpływających na uzależnieniebłędy wychowawcze rodziców. Celem rodziny jest obdarzenie dziecka miłością i czułością, stworzenie sprzyjających warunków do jego rozwoju, zapewnienie mu bezpieczeństwa, jak również przygotowanie go do samodzielności. Proces wychowania trwa bardzo długo, zatem wpływ rodziny na osobowość i psychikę dziecka jest niepodważalny. Oczywiście, oddziaływania dokonują się w codziennych sytuacjach i to właśnie one odgrywają kluczową rolę, bowiem mogą sprzyjać rozwojowi dziecka lub całkowicie go hamować.

Ścieżka (nie) zdrowia

Zdaniem naukowców główną rolę w procesie neurochemicznym odpowiadającym za uzależnienia substancyjne odgrywa zdolność danej substancji do uaktywniania tzw. ścieżki przyjemności. Regularne stosowanie większości używek prowadzi do neuroadaptacji (euforii), czyli przyzwyczajenia mózgu do regularnego stosowania substancji psychoaktywnych, co prowadzi do tolerancji, a w konsekwencji uzależnienia. uzależnionego

Stały rozwój nauki pozwala lepiej zrozumieć, jak wielkie znaczenie na nasze życie mogą mieć geny. Ostatnie badania na gryzoniach dowodzą, że w pewnym stopniu możliwe jest dziedziczenie zaburzeń biochemicznych. Choć nie brakuje ludzi, którzy uważają, że to jedynie marne usprawiedliwienie dla osób, które nie potrafią wziąć odpowiedzialności za swoje zachowanie.

Stres, niepokój, złość i depresja

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak powyższe stany odbijają się na psychice. Wielu ludzi sięga po substancje psychoaktywne w celu uśmierzenia wewnętrznego bólu. Niestety, rozwiązywanie problemów w taki sposób jest krótkotrwałe i ma poważne konsekwencje, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Używki traktowane jako panaceum na odseparowanie się od problemów, przynoszą odwrotne skutki – wpędzają w nałóg, z którego wyjście wymaga często pomocy psychoterapeuty.

Emocjonalna nawałnica

Lęk, wina, wstyd, samotność, nerwica, psychoza – niezależnie od ekstremalnego stanu, który się pojawi, naturalnym mechanizmem obronnym człowieka jest wyparcie się go. Nie umiejętność poradzenia sobie z problemem, obojętność oraz przyzwolenie osób trzecich, zazwyczaj kończy się sięgnięciem po substancje psychoaktywne. Nie stawienie czoła problemowi, niesie za sobą poważne konsekwencje, nie tylko w postaci pogłębiania się złego samopoczucia, ale i uzależnienia, które bardzo często towarzyszy powyższym stanom.

Skąd biorą się uzależnienia? Jak widzicie przyczyn jest całkiem sporo. Niemniej mamy nadzieję, że i tym razem udało nam się zaspokoić Waszą ciekawość. Serdecznie zapraszamy do lektury naszych pozostałych tekstów.