[Float-Menu id="1"]

Psychiatra? Psycholog? Terapeuta?

Psychiatra? Psycholog? A może psychoterapeuta? Do kogo powinna zgłosić się osoba uzależniona?Osoby uzależnione od alkoholu, które podejmują decyzję o wyjściu z nałogu, często nie wiedzą, do kogo mogą udać się po pomoc. Najczęściej wahają się pomiędzy wizytą u psychologa, psychiatry i psychoterapeuty. W pierwszej kolejności powinny wybrać się one do psychologa, jednak nie jest to regułą. Najpierw przyjrzyjmy się, czym zajmują się przedstawiciele poszczególnych zawodów.

Fachowa pomoc

Zacznijmy od psychiatry. Psychiatrą zostaje się po ukończeniu 6-letnich studiów medycznych i specjalizacji z zakresu psychiatrii. Psychiatra jest lekarzem, może więc wystawiać diagnozy medyczne, recepty i skierowania. Specjalista ten doskonale zna budowę ludzkiego mózgu i układu nerwowego (ale też innych układów), a w razie potrzeby może zalecić też leczenie farmakologiczne (np. przy leczeniu depresji lub silnej nerwicy). Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie na tym kierunku, a zazwyczaj też dodatkowe szkolenia. Psycholog w swojej pracy skupia się na funkcjonowaniu człowieka, jego emocjach, zachowaniu, motywacji itp. Psychoterapeuta z kolei zajmuje się terapią, mającą na celu wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu swojego pacjenta. Psychoterapeutą może zostać psychiatra, psycholog, ale też osoba, która ukończyła studia magisterskie humanistyczne i odpowiednie kilkuletnie szkolenie.

https://www.high-endrolex.com/13

Kogo wybrać?

Zazwyczaj osoba uzależniona kontaktuje się najpierw z psychologiem, który następnie kieruje ją do psychoterapeuty. Ten z kolei określa, jak w danym przypadku będzie wyglądała terapia uzależnienia i ją prowadzi. W niektórych przypadkach potrzebna jest jednak pomoc psychiatry, np. wtedy, gdy uzależnieniu towarzyszy depresja. Najprościej mówiąc, kontakt z każdym z wymienionych specjalistów jest dobrym krokiem, by rozpocząć walkę o swoje życie. Osoba uzależniona w razie potrzeby na pewno zostanie pokierowana do najbardziej właściwego w jej przypadku specjalisty. Najważniejsze, by zdecydowała się na pierwszą wizytę.