Wizyta u psychiatry może wydawać się stresująca – głównie dlatego, że wokół tej specjalizacji narosło wiele mitów. Warto więc wiedzieć, czego się spodziewać i w jakiej sytuacji najlepiej wybrać się do lekarza psychiatry. Zapewniamy, że nie ma się czego obawiać, a otrzymana pomoc może znacząco poprawić zdrowie psychiczne i samopoczucie.
Kim jest lekarz psychiatra i czym różni się od psychologa?
Psychiatra jest lekarzem, który ma za sobą 6-letnie studia medyczne oraz uzyskał specjalizację. Zajmuje się zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Lekarz diagnozuje stan pacjenta i proponuje wybraną formę leczenia – na przykład w formie farmakoterapii. Psychiatra może wypisywać recepty, zwolnienia lekarskie, czy skierować kogoś na wizytę w szpitalu. Aby udać się do psychiatry, nie jest potrzebne skierowanie.
A czym różni się psychoterapeuta od psychiatry? Terapeuci nie zajmują się diagnozowaniem zaburzeń i chorób, ale prowadzeniem pacjenta w procesie terapeutycznym. Psychoterapeuci nie mogą wystawiać recept. Z kolei lekarz psychiatra bazuje na rozmowie z pacjentem, ale nie prowadzi terapii.
Kiedy wybrać się do psychiatry?
Powodów, dla których warto umówić się na wizytę jest wiele. Jako lekarz psychiatra zajmuje się leczeniem depresji, stanów lękowych, uzależnień, a także takich chorób jak na przykład schizofrenia.
Warto jednak wiedzieć, że psychiatra to specjalista, który pomaga w różnych sytuacjach życiowych. Oto kilka objawów, które są sygnałem, by umówić się na wizytę:
-
obniżenie nastroju, gorsze samopoczucie, uczucie smutku, częste napady płaczu itp. Może być to sytuacja związana z jakimś wydarzeniem, na przykład śmiercią bliskiej osoby, lub też stan, który pojawił się niepostrzeżenie i zaczął dawać się we znaki
-
problemy ze snem
-
uzależnienia
-
nadmierne pobudzenie, drażliwość
-
trudności z koncentracją
-
zaburzenia pamięci
-
przykre i/lub natrętne myśli
-
próby samookaleczenia, myśli o odebraniu sobie życia
Jak zapisać się do psychiatry?
Jeżeli Twój stan jest stabilny, a Ty czujesz, że zmagasz się z dużymi trudnościami w życiu codziennym, możesz umówić się na wizytę u lekarza w swoim mieście. Psychiatra w Warszawie? Poradnia Centrum-Psych jest miejscem przyjaznym, w którym znajdziesz świetnych specjalistów. To ważne, by zapisać się do gabinetu, który wyróżnia się profesjonalnym podejściem do pacjenta. Dobrze, aby pierwsza wizyta odbyła się stacjonarnie – poczujesz się dzięki temu bardziej komfortowo podczas rozmowy.
Do lekarza wystarczy zapisać się telefonicznie. Nie musisz mieć skierowania. Pamiętaj, że pierwsze spotkanie będzie nieco dłuższe ze względu na konieczność przeprowadzenia szczegółowego wywiadu. Może potrwać nawet godzinę.
Zdarzają się sytuacje, w których stan pacjenta ulega nagłemu pogorszeniu. W takiej sytuacji należy się udać na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego lub wezwać karetkę.
Wizyta u psychiatry – jak wygląda? Czy trzeba się przygotować?
Całe spotkanie przebiega w spokojnej i przyjaznej atmosferze. Nie musisz w żaden sposób się obawiać, ani też specjalnie przygotowywać. Najważniejsze to udzielać szczegółowych i szczerych odpowiedzi na pytania. To właśnie na podstawie rozmowy z lekarzem specjalista będzie miał szansę zdiagnozować problem i zalecić dalsze kroki.
Jakie pytania możesz usłyszeć?
-
Najpierw musisz nakreślić, co jest powodem Twojej wizyty: co Cię niepokoi.
-
Trzeba poinformować lekarza, czy w przeszłości były już jakieś wizyty u psychiatry i jakie leki są obecnie przyjmowane.
-
Dobrze jest określić, od jak dawna trwają niepokojące Cię objawy: na przykład bezsenność, kłopoty z koncentracją, czy ataki paniki.
-
Podczas rozmowy poruszysz ze specjalistą kwestię Twojego codziennego życia, rodziny i pracy. Te obszary mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne.
-
Możesz przekazać lekarzowi wszystkie informacje, które wydają Ci się istotne.
Po zebraniu wywiadu, lekarz zaproponuje leczenie i opowie, na czym dokładnie będzie ono polegać. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach dobrze jest połączyć leczenie farmakologiczne z psychoterapią. O tym również możesz porozmawiać z lekarzem, który wyjaśni wszelkie wątpliwości. Łączenie ze sobą kilku metod leczenia ma szansę przynieść najlepsze efekty. Oprócz terapii indywidualnej lub grupowej warto również zasięgnąć rady odnośnie trybu życia (aby zminimalizować stres, zacząć żyć zdrowiej i aktywniej).
Po jakim czasie zgłosić się do lekarza psychiatry?
Rozpoznając u siebie niepokojące objawy, takie jak na przykład zaburzenia nastroju, ciągłe przygnębienie, apatia, zwiększona drażliwość itp. lepiej nie czekać miesiącami. Im dłużej tkwimy w jakimś stanie, tym więcej stresu i nieprzyjemności nas czeka. Do lekarza możesz zapisać się po dwóch-trzech tygodniach, jeżeli objawy nie ustąpią całkowicie. Pamiętaj, że wizyta u lekarza ma charakter konsultacji – nikt nie zmusi Cię do leczenia, ale zawsze warto dowiedzieć się, w czym tkwi problem i jakie są sposoby na lepsze samopoczucie.
Współcześnie psychoedukacja i świadomość Polaków na temat zdrowia psychicznego rośnie. Leczenie psychiatryczne przestaje być tematem tabu, a zaczyna być uznawane za ważną pomoc i dbanie o siebie. To dobra wiadomość, bo dzięki temu część osób ma szansę przełamać wstyd i obawy.
Jeżeli z jakiegoś powodu obawiasz się pierwszej wizyty, poproś o wsparcie bliską osobę – kogoś z rodziny, przyjaciół. Opowiedz im o swoich wątpliwościach. Mogą również pójść z Tobą do poradni, by dać Ci dodatkową dawkę wsparcia.