[Float-Menu id="1"]

Konsultacja psychologiczna – kiedy warto o niej pomyśleć i co warto wiedzieć?

Życie niejednokrotnie stawia nas w sytuacjach, w których nie jesteśmy w stanie uniknąć silnych emocji. Często towarzyszy nam zarówno smutek, jak i uczucie zagubienia. Jednym z częściej proponowanych rozwiązań jest wtedy konsultacja psychologiczna. Trudno jednak uciec od pytania o to, czy rzeczywiście może być ona postrzegana jako rozwiązanie wszystkich problemów.

Kiedy pomyśleć o wizycie u psychologa?

Psycholog Trójmiasto należy do tych specjalistów, którzy mogą nieść realną pomoc swoim pacjentom. Choć więc nie zaleca się pochopnej decyzji o wizycie, nie należy też z nią zwlekać. Owszem, warto zapoznać się z możliwościami, jakie stwarza rynek i spróbować poszukać odpowiedzi na pytanie o to, który z terapeutów będzie w stanie najbardziej nam pomóc. Nie należy jednak minimalizować swoich problemów i nieustannie analizować ich pod kątem tego, czy nie są zbyt błahe, a tym samym – czy profesjonalista powinien się nimi w ogóle interesować.

Nie ma jednego tylko momentu, w którym warto zacząć się zastanawiać nad konsultacją psychologiczną. Najczęściej myślimy o niej wtedy, gdy zmagamy się z przewlekłym stresem oraz dostrzegamy, że coraz trudniej jest nam radzić sobie z emocjami. Wizyta w gabinecie psychologa z Trójmiasta jest jednak zalecana również wtedy, gdy codzienne funkcjonowanie staje się nieustanną walką z przeciwnościami losu. Jak rozpoznać, że nadszedł już czas na wizytę? U każdej osoby kluczowy moment może wyglądać nieco inaczej. Pytani o sygnały alarmowe psychologowie wskazują jednak na przedłużające się problemy z zasypianiem, utratę energii do działania, a także na narastające konflikty – zarówno te, które dają o sobie znać w życiu rodzinnym, jak i w zawodowym.

Co można zyskać dzięki konsultacji psychologicznej?

Konsultacja psychologiczna jest często definiowana jako spotkanie, w czasie którego można się wyżalić opowiadając o swoich problemach. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to wcale jej największa zaleta. W pierwszej kolejności wypada podkreślić to, że mamy do czynienia z szansą na to, aby w końcu zrozumieć w jej trakcie siebie. Rzadko zastanawiamy się nad własnymi mechanizmami obronnymi, schematami zachowań oraz nad emocjami, które towarzyszą nam najczęściej. Tymczasem wszystkie one mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób funkcjonujemy. Wpływają na nasze decyzje i sądy i niejednokrotnie sterują nami, choć nie chcemy się do tego przyznać. Profesjonalny psycholog w Trójmieście może więc pełnić rolę przewodnika po umyśle. Pomaga w dostrzeganiu wzorców i ułatwia odnajdowanie tego, co ogranicza. W czasie konsultacji psychologicznej można też przekonać się o tym, że emocje nie są czymś, z czym nie da się sobie poradzić.

Czy zatem konsultacja u psychologa ma wady? Decydując się na nią należy liczyć się z tym, że jedno spotkanie to zdecydowanie za mało, aby rozwiązać wszystkie nasze problemy. Co więcej, współpraca z psychologiem nie daje szans na powodzenie, jeśli nie ma mowy o zaangażowaniu z naszej strony. Psycholog wskazuje drogę, nie jest jednak w stanie wprowadzić żadnych zmian bez gotowości pracy nad sobą wyrażanej przez pacjenta.