Kontynuujemy nasze rozważania o diagnozowaniu nałogów. W drugiej części naszego artykułu przedstawiamy symptomy towarzyszące uzależnieniom substancyjnym: od alkoholu, narkotyków i leków. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Rozpoznanie nałogu i przyznanie się do niego przed samym sobą i bliskimi jest kluczowe do rozpoczęcia efektywnego leczenia. Jak rozpoznać pierwsze oznaki nałogów substancyjnych? Podpowiadamy!
Uzależnienie od alkoholu
Uzależnienie od alkoholu potrafi być zmorą dla całej rodziny pijącego, tym bardziej, jeśli dochodzi do ciągłych awantur i przemocy domowej. Oczywiście, osoby uzależnione wcale nie muszą być agresywne, jak więc rozpoznać, że mają problem z nadużywaniem alkoholu?
Przymus picia, rozpoczynanie dnia od spożycia trunku, luki w pamięci i w końcu silna irytacja już na samo pozbawienie możliwości picia są oznaką, że z osobą, która często sięga po napoje wyskokowe dzieje się coś niedobrego. Uzależnienie sygnalizują również problemy zdrowotne, brak samopoczucia, kłopoty w pracy, konflikty z bliskimi, jak również zaniedbywanie obowiązków i zainteresowań. Zwieńczeniem problemu jest wzrost tolerancji na alkohol, brak kontroli, a niektórych skrajnych przypadkach nawet pojawienie się depresji.
Jeśli uważasz, że masz problem z alkoholem lub chciałbyś pomóc osobie z Twojego otoczenia, która może borykać się z tym nałogiem, to skorzystaj z naszego testu.
Uzależnienie od narkotyków
Uzależnienie od narkotyków, to jeden z nałogów, który naprawdę bardzo łatwo przeoczyć. A wszystko dlatego, że zazwyczaj osoby mające problem, doskonale się kamuflują. Kluczowe w takiej sytuacji jest dostrzeżenie detalów – wszelkich nawet najdrobniejszych zmian w zachowaniu i wyglądzie. Oczywiście, te nie zawsze muszą oznaczać problem z uzależnieniem, niemniej powinny zasygnalizować, że coś jest nie tak.
Osoby uzależnione odczuwają przymus ciągłego brania narkotyków, w konsekwencji dotychczasowe zainteresowania schodzą na dalszy plan. Osoby z tym problemem tworzą własny świat oparty na oszustwie i kłamstwach. Zamykają się w sobie. Co więcej, borykają się z ciągłymi wahaniami nastroju – od nadmiernego pobudzenia, przez napady agresji, aż do całkowitego zobojętnienia i niechęci do wszelkiego rodzaju aktywności. Odsuwają na bok dawnych przyjaciół, zastępując ich obcymi osobami. Skutkiem nadużywania narkotyków może być nagła utrata wagi, zmiany skórne (blada cera) oraz rozszerzone lub zwężone źrenice, a także przekrwione oczy.
Jeśli uważasz, że problem ten może dotyczyć Ciebie bądź Twoich bliskich, koniecznie skorzystaj z naszego testu.
Uzależnienie od leków
Lekomania to jeden z najbardziej zdradliwych nałogów, którego łatwo się wyprzeć. Przecież każdy człowiek od czasu do czasu łyka lekarstwa – na przeziębienie czy ból głowy. Nic dziwnego, że problem ten dotyczy sporej części społeczeństwa. Uzależnienie od leków to również poważny nałóg, jak wszystkie uzależnienia, które dotąd wymieniliśmy. Jak rozpoznać lekomana?
Osoba uzależniona nie jest w stanie przezwyciężyć chęci przyjęcia leku, od którego się uzależniła. Regularnie przyjmuje i zwiększa dawki, co prowadzi często do upośledzenia zdolności psychosomatycznych, a także negatywnie wpływa na wygląd, osobowość i nastrój. Odstawienie leku u lekomana powoduje spadek koncentracji, apatię, a nawet drżenie ciała.
Wydaje Ci się, że problem ten może dotyczyć Ciebie bądź kogoś z Twojego otoczenia. Skorzystaj z naszego testu, który w mgnieniu oka rozwieje Twoje wątpliwości.
Uzależnienie od leków
Każde uzależnienie to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Dlatego mamy nadzieję, że i tym razem przybliżyliśmy kogoś z Was do podjęcia decyzji o rozpoczęciu terapii. W najbliższym czasie na naszym blogu pojawi się kolejna porcja publikacji, dlatego nie zapomnijcie zaglądać do nas regularnie.