[Float-Menu id="1"]

Jak rozpoznać nałóg – część 1

Jak rozpoznać nałógPraktycznie każda osoba, która boryka się z problemem uzależnienia stara się go wyprzeć i nie dopuszcza do siebie wiadomości, że sobie z nim nie radzi. Rozpoznanie nałogu i przyznanie się do niego przed samym sobą i bliskimi jest kluczowe do rozpoczęcia skutecznej terapii. Jak rozpoznać pierwsze symptomy różnych nałogów? Podpowiadamy!

Choć wszystkie uzależnienia opierają się na podobnych mechanizmach i mają wiele wspólnych cech, sposoby ich rozpoznawania mogą się od siebie różnić. W pierwszej części naszego artykułu przedstawiamy symptomy towarzyszące uzależnieniom behawioralnym: od hazardu, seksu i Internetu.

Uzależnienie od hazardu

Początki uzależnienia od hazardu są zazwyczaj bardzo niewinne, zwykle zaczyna się od zdrapki lub kuponu postawionego w kolekturze. Następnie, do gry wchodzą zakłady bukmacherskie, a w najgorszym przypadku pojawiają się stałe wizyty w kasynie i gra na automatach tzw. jednorękich bandytach. Wszystkie formy zawierania zakładów to hazard, a jak rozpoznać, że ma się z nim poważny problem?

O początkach kłopotów sygnalizuje głód hazardowy, który objawia się zazwyczaj silną chęcią wygranej, odkucia się po porażce lub depresją – swoistym kacem moralnym, gdzie hazard nierzadko staje się ucieczką od szarej codzienności. Dalsza systematyczna gra, powoduje utratę kontroli zarówno nad czasem gry, jak i własnymi finansami. Hazardziści często pożyczają pieniądze pod różnymi wymyślonymi pretekstami. Do tego dochodzą skrajne stany emocjonalne, objawiające się uczuciem wstydu, upokorzenia i wściekłości, co odbija się zarówno na życiu prywatnym (rodzina jest stale okłamywana), jak i zawodowym (efektywność pracy znacząco się pogarsza).

Jeśli uważasz, że możesz mieć problemy z hazardem, to koniecznie skorzystaj z naszego testu, który rozwieje Twoje wątpliwości.

Uzależnienie od seksu

Według specjalistów uznawane jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych nałogów. Choć dla niektórych jest tematem tabu, to na przypadłość tą cierpi bardzo wiele osób. Jako, że seks jest bardzo ważnym elementem naszego życia i zrezygnować z niego nie można (podobnie jak z jedzenia czy picia), nie jest łatwo rozpoznać problem osoby uzależnionej. Co więcej, łatwy dostęp do nałogu sprawia, że niepostrzeżenie można stracić kontrolę nad własnymi żądzami. Zatem, jak rozpoznać uzależnienie od seksu?

Wskazuje na nie wiele symptomów. Należą do nich: poczucie przymusu, problem z brakiem wstrzemięźliwości, potrzeba coraz silniejszych doznań (notoryczne zdrady, korzystanie z czatów erotycznych, stron pornograficznych oraz systematyczne zmiany partnerów seksualnych), zaniedbywanie obowiązków, ograniczenie przyjemności ze stałym partnerem, kiepskie samopoczucie i kontynuowanie zachowania mimo jego ewidentnej szkodliwości.

Jeśli uważasz, że uzależnienie od seksu może dotyczyć Ciebie lub osoby Ci bliskiej, koniecznie skorzystaj z naszego testu.

Uzależnienie od Internetu

W dobie wirtualnej rzeczywistości, mediów społecznościowych i gier, uzależnienie od Internetu wśród młodych osób stało się normą, ale to nie oznacza, że nałóg ten dotyczy tylko milenialsów. Osoby dorosłe również bardzo aktywnie biorą udział w wirtualnym życiu. Nałogi behawioralne mają to do siebie, że często ich spoiwem jest Internet, bo przecież zakłady bukmacherskie i cyberseks można bez problemu uprawiać za jego pośrednictwem. Zatem, jak rozpoznać, że jest się już uzależnienionym od Internetu?

Jeśli spędzasz w wirtualnej rzeczywistości więcej czasu niż w realu to wiedz, że masz problem. Silna potrzeba korzystania z Internetu, wiele godzin poświęconych na graniu w gry, przeglądaniu stron internetowych czy korzystaniu z mediów społecznościowych (w tym z komunikatorów) jest pierwszą oznaką, że osoba traci kontrolę nad rzeczywistością i z rzeczywistością. Ponadto pojawia się zespół abstynencyjny, który objawia się złym samopoczuciem na brak dostępu do Internetu. Uzależnienie od Internetu charakteryzuje się również chęcią dłuższego przebywania w wirtualnej rzeczywistości, przez co traci się czas i ochotę na inne zainteresowania. Ponadto pozbawia się uczucia przyjemności płynącego z codziennych czynności, które wcześniej sprawiały radość. Budowanie i utrzymywanie relacji zarówno z bliskimi, jak i znajomymi schodzi na dalszy plan, a w niektórych skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitego wyalienowania się osoby uzależnionej. Uporczywe korzystanie z dostępu do Internetu ma również destrukcyjny wpływ na zdrowie.

Uzależnienie od Internetu to poważny problem i jeden z najpopularniejszych nałogów behawioralnych. Dlatego udzielamy pomocy wszystkim osobom dorosłym. Jeśli uważasz, że ten problem może Cię dotyczyć, koniecznie skorzystaj z naszego testu, a następnie skontaktuj się z nami.

Uzależnienia to choroby, które należy leczyć

Każde uzależnienie jest groźną chorobą, której nie można bagatelizować. Jednym z najważniejszych czynników, które gwarantują efektywne leczenie, jest jak najszybsze rozpoznanie i prawidłowa diagnoza. W Ośrodku Moje Życie gwarantujemy najlepsze warunki i pomoc doświadczonych terapeutów, którzy z całą pewnością pomogą Mieszkańcom wrócić do pełni zdrowia. W drugiej części naszej publikacji dowiecie się, jakimi symptomami charakteryzują się nałogi substancyjne, takie jak uzależnienia od: alkoholu, leków i narkotyków. Zaglądajcie do nas regularnie, aby nie przegapić kolejnych wpisów.