[Float-Menu id="1"]

Choroby jelit pod lupą – jak rozpoznać, kiedy zwykłe zaparcia to coś więcej?

Problemy z wypróżnianiem są dosyć częstym zjawiskiem i towarzyszą nam na co dzień. Stres, nieprawidłowe odżywianie, ciąża, zaburzenia hormonalne, niektóre jednostki chorobowe i przyjmowane leki mogą spowodować wystąpienie zaparć. Niekiedy przytrafiają się one po długiej podróży, po spożyciu fast-foodów albo gazowanych napojów. Jak rozpoznać, czy są one tylko nieprzyjemnym incydentem czy może zwiastunem choroby jelit?

Kiedy mówimy o występowaniu zaparć?

Zaparcia to powszechny problem z wypróżnianiem. Stolec oddawany jest rzadko, a dodatkowo ma on zbitą i twardą konsystencję. Bardzo często defekacji towarzyszy ból, a także męczące uczucie wzdęcia. Zdarza się, że taki stan trwa bardzo krótko, np. przez dzień lub dwa. Sytuacja wygląda znacznie poważniej, jeśli zaparcia utrzymują się długotrwale, a do tego towarzyszą im niepokojące symptomy, na przykład krwawienie z odbytu podczas wypróżniania albo nietypowy kolor stolca. Jeśli zaparcia nie występują na skutek żadnej choroby, mówimy wówczas, że są czynnościowe albo idiopatyczne.

kiedy-mowimy-o-wystepowaniu-zaparc.jpg

Najczęściej spowodowane są przez nieprawidłowe odżywianie, np. spożywanie za mało warzyw i błonnika, picie niewystarczającej ilości wody, a także nadmiar słodyczy i fast foodów (żywności wysoko przetworzonej, bogatej w cukier i tłuszcze). Niejednokrotnie zaparcia związane są ze zbyt małą ilością ruchu – aktywność fizyczna powoduje rozruch jelit, a jej brak zwolnioną motorykę. Dlatego siedząca praca albo długa podróż prowadzi do problemów z wypróżnieniem i wzdęciami. Istnieją tradycyjne, domowe sposoby na wzdęcia i gazy, które powinny przynieść ulgę. Mowa tu przede wszystkim o aktywności fizycznej i naparach ziołowych, np. z kopru włoskiego czy mięty.

Kiedy zaparcia stają się powodem do niepokoju? 

Niepokojące stają się zaparcia i wzdęcia, które występują bardzo często albo długotrwale i nie ustępują, mimo że stosujemy domowe sposoby i leki na zaparcia. Towarzyszący im ostry ból brzucha, krwawienie, niepokojący kolor kału i ogólne złe samopoczucie to sygnał, że warto przyjrzeć się swoim jelitom. Silne wzdęcia i zaparcia mogą towarzyszyć zespołowi jelita drażliwego, chorobie okrężnicy, w tym nowotworowi jelita grubego, chorobom odbytu oraz hemoroidom, chorobom metabolicznym, np. cukrzycy, niedoczynności tarczycy, niedoczynności przysadki mózgowej, a także wielu innym schorzeniom. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem rodzinnym, który pokieruje pacjenta do lekarzy specjalistów i podejmie kolejne kroki w celu odpowiedniej diagnostyki. Niejednokrotnie konieczne jest przeprowadzenie kolonoskopii, gastroskopii, badań krwi i moczu, a także badań kału w kierunku obecności pasożytów. 

Zaparcia i wzdęcia po ciężkostrawnych posiłkach? Jak sobie z tym radzić?

Uroczystości rodzinne, obchody świąt, ciężkostrawne potrawy wigilijne i pyszne dania kuchni polskiej to zmora dla naszego układu trawiennego. Podczas gdy jedni z nas czują się świetnie nawet po ogromnej ilości tłustego i smażonego jedzenia, inni borykają się z bólem wątroby, zgagą albo wzdęciami i zaparciami. Z tego powodu niemal w każdym domu znajdziemy leki na wzdęcia i zaparcia, które zwykle przynoszą szybką ulgę. Warto jednak pamiętać, aby podczas spożywania tego typu potraw pić dużo wody, a także naparów ziołowych i herbat, co znacznie usprawni pracę układu pokarmowego. Spowolnienie metabolizmu, na przykład na skutek andropauzy czy menopauzy, również ma istotny wpływ na nasze samopoczucie i trawienie niektórych pokarmów.