[Float-Menu id="1"]
Aberdeen

Aberdeen

Dramat, Norwegia/Szwecja/Wielka Brytania, 113 min

Młoda prawniczka Kaisa jest w centrum zainteresowania podczas biurowego przyjęcia wydanego na jej cześć. Wszystko wskazuje na to, że w końcu zaczyna się dla niej dobra passa i że od tej pory życie będzie się toczyć gładko. Następnego dnia budzi Kaisę telefon od matki. Kaisę boli głowa i na dodatek obok niej leży obcy mężczyzna, którego imienia nie pamięta. 

To ciężki poranek, a telefon od matki, o której istnieniu Kaisa najchętniej by zapomniała, jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Ma odnależć ojca-alkoholika i przywieżć go do Aberdeen na rehabilitację w ramach nowego programu.

Chłopak rzeźnika

Chłopak rzeźnika

Dramat/Komedia, Irlandia/USA, 109 min

Małe miasteczko w Irlandii w połowie lat 60-tych. 12-letni Francie i jego najlepszy przyjaciel Joe żyją w wyimaginowanym świecie kowbojów i przygód podsycanych przez najnowsze osiągnięcie techniki – telewizję. Niestety, prawdziwe życie chłopca bardzo różni się od marzeń. 

Jego ojciec jest największym pijakiem w mieście, a matka, walcząca z biedą, alkoholizmem męża i własnymi słabościami zaczyna popadać w obłęd. Rodzina chłopca rozpada się, a ten manifestuje swą niezwykłą energię i wolę przetrwania w serii szokujących, rozdzierających serce i czasem nieoczekiwanie komicznych występków, które są odbiciem i powiększeniem otaczającej go hipokryzji. Zdezorientowany z powodu okrucieństwa sąsiadów i obarczania go winą za wszelkie niepowodzenia, Francie coraz bardziej pogrąża się w świecie komiksów i marzeń samotnego dziecka. W końcu jednak doprowadza go to do stanu, którego konsekwencje są zaskakujące i okrutne.

Gdy miłość to za mało film

Gdy miłość to za mało

Dramat, USA, 95 min

Biograficzna opowieść o Lois i Billu Wilsonach — współtwórcach idei grup wsparcia dla alkoholików i ich bliskich.

Lois Burnham, młoda wykształcona kobieta z zamożnej rodziny, zakochuje się w Billu Wilsonie. Jest rok 1914 i wkrótce Bill zostaje wysłany na front. Po wojnie para pobiera się, lecz — mimo ogromnej miłości i oddania Lois — mężczyzna pogrąża się w alkoholizmie. Mijają lata. Zmagania z nałogiem odciskają się i na małżeństwie Wilsonów, i na samej Lois. Bill znajduje pomoc u dr. Boba Smitha, z którym wspólnie tworzy ideę Anonimowych Alkoholików. Osamotniona Lois nie chce siedzieć bezczynnie. Inicjuje spotkania grup rodzinnych, mających wspierać bliskich osób uzależnionych.

Szklany zamek

Szklany zamek

Dramat, USA, 127 min

Rex (Woody Harrelson) marzył o zbudowaniu na pustyni szklanego zamku, a troski topił w alkoholu. Rose (Naomi Watts) w pogoni za szczęściem całą energię wkładała w malarstwo, zapominając o otaczającym ją świecie. 

Gdy coś im nie wychodziło, rzucali pracę, pakowali dobytek do auta i jak para hippisów ruszali w siną dal w poszukiwaniu kolejnej przystani. W takich warunkach przyszło dorastać Jeannette (Brie Larson) i trójce jej rodzeństwa. 

Po latach, już jako dorosła kobieta, Jeannette postanawia stawić czoła przeszłości i zmierzyć się z traumą, która dotknęła ją w dzieciństwie.

Zranione dusze

Zranione dusze

Dramat, USA, 93 min

Zranione dusze to film opowiadający o amerykańskiej rodzinie, wiodącej z pozoru zwyczajne, szczęśliwe życie. Z pozoru , gdyż z każdym dniem na główny plan wysuwa się problem alkoholowy, którym dotknięci zostali wszyscy członkowie tej 5 osobowej rodziny.

Lyle to głowa rodzin, kochający mąż i ojciec. Zawsze uśmiechnięty, dowcipny. Pracuje i dba o to, by jego dzieci osiągnęły jak najlepsze wykształcenie. Sielskie życie, jakie wiedzie posiada jedną wadę- brak znaczących sukcesów w życiu zawodowym i rodzinnym. 

Trudności te popychają mężczyznę coraz częściej w stronę alkoholu. On sam staje się bardziej porywczy i nerwowy. Wyładowuje się na bliskich, przy każdym osobistym niepowodzeniu obarczając ich odpowiedzialnością za doświadczane porażki. Najczęściej swoje niezadowolenie kieruje na starszego syna, dopuszczając się przemocy fizycznej, a także poniżania przy każdej nadarzającej się okazji.