[Float-Menu id="1"]

Hale Stalowe – nowoczesne budynki przemysłowe

Budowa hali przemysłowej nie jest zwykłą inwestycją toteż powinno się jej poświęcić szczególnie dużo uwagi. Wszak, od jakości wykonania całej konstrukcji hali zależy bezpieczeństwo maszyn oraz ludzi na nich pracujących oraz w przypadku, gdy mamy do czynienia z halami magazynowymi, chodzi o bezpieczeństwo ludzi oraz towaru wartego niejednokrotnie wiele więcej niż sam hala stalowa.
Dlatego też do montażu hali stalowej najlepiej zatrudniać tylko i wyłącznie specjalistów, którzy wyposażeni w profesjonalny sprzęt będą w stanie sprostać wymaganiom opisanym szczegółowo w projekcie. Sam montaż jest procesem stosunkowo szybkim, gdyż jak już wiemy, hale stalowe składają się w dużej mierze z wielkogabarytowych elementów stalowych, które należy tylko połączyć w halę. Aby tego jednak dokonać niezbędną są ciężkie maszyny budowlane takie jak dźwigi czy też podnośniki.

Po właściwym zmontowaniu szkieletu hali i wyposażeniu go we wszystkie stężenia ścienne oraz dachowe, należy zgodnie z zaleceniami producenta płyt warstwowych zamontować pokrycie dachowe oraz obudowę ścienną hali. Zazwyczaj płyty warstwowe montowane są do konstrukcji przy użyciu śrub samo wiercących, dzięki czemu otwór wykonany podczas wkręcania śruby jest szczelnie wypełniony samą śrubą.
Na rynku obecnie istnieje bardzo wiele firm, które wyposażone w profesjonalny sprzęt budowlany są w stanie szybko, solidnie i co najważniejsze niedrogo wykonać kompleksowy montaż hali stalowej. Dzięki takiej mnogości usługodawców w zakresie montażu hal stalowych, możemy spokojnie znaleźć odpowiednią firmę, która wykona montaż na najwyższym jakościowo poziomie z zachowaniem oczywiście stosownego umiaru przy wydatkowaniu funduszy przeznaczonych na inwestycję.

Wkrety-do-plyt-warstwowych.jpg

Hale to budowle, które cechują się takimi parametrami jak duża powierzchnia oraz kubatura. Konstrukcje te są bardzo praktyczne z tego względu, że można je zbudować stosunkowo szybko i to w miejscach często niedostępnych dla normalnych budynków. Jako obudowę stosowana jest płyta warstwowa. Wielką zaletą hal jest także ich niski koszt jeśli odniesiemy go do ich wymiarów. Budowa tradycyjnego budynku o takich wymiarach nie tylko była by bardzo kosztowna, ale często nawet niemożliwa. Hale mają ogromną przewagę, ponieważ do ich zbudowania potrzebna jest jedynie konstrukcja, a już same ściany można uzupełnić wieloma materiałami znacznie tańszymi niż ściany murowane wykorzystując do izolacji Płyty PIR. Jeśli weźmiemy pod uwagę takie kryteria podziału jak materiał konstrukcyjny to można wyróżnić kilka rodzai hal. Najpopularniejsze są hale metalowe, ponieważ ich wytrzymałość jest stosunkowo największa jeśli porównamy je z innymi materiałami. Bardzo często, szczególnie jeśli chodzi o starsze konstrukcje, można spotkać hale całkowicie wykonane z drewna, ale one wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo wiele miejsc jakie możemy znaleźć w wielkich miastach i nie tylko to tak zwane hale wielkopowierzchniowe. Konstruowanie takich hal nie jest procesem łatwym ani tanim. By powstała hala potrzebna jest praca bardzo wielu ludzi, którzy przeprowadzą cały proces poczynając od projektowania, przez przygotowanie elementów, aż do składania konstrukcji na miejscu przeznaczenia. Wiele hal produkowanych jest z takich materiałów jak stal czy żelazo stosowane jako materiał na wkręty, które są bardzo wytrzymałe i stosunkowo niedrogie w produkcji i obróbce. Niestety takie materiały mają jedną podstawową wadę – cechują się dużym ciężarem własnym, przez co przysparzają wielu problemów jeśli chodzi o transport oraz montaż samej hali. Dużo lepszym rozwiązaniem pod tym względem jest aluminium, ale jest to materiał o wiele droższy i przez to znacznie rzadziej stosowany. Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie materiałów dają materiały bardzo wytrzymałe, a przy tym niezwykle lekkie, ale ich ceny pozwalają używać ich niemal tylko w przedsięwzięciach rządowych.

Tanie-Blachy-Traprezowa-Dostawa-gratis-w-gatunek.jpg

Jeśli chodzi o metodykę budowania hal to najważniejszymi aspektami są przygotowanie podłoża oraz sama budowa. Podłoże, na którym ma stanąć tak duża konstrukcja musi być bardzo dobrze sprawdzone pod względem spójności oraz twardości. Jeśli okaże się, że jest niestabilne to należy je ustabilizować lub całkowicie zrezygnować z budowy w tym miejscu. Kolejnym krokiem jest przygotowanie fundamentów, które będą odpowiedzialne za utrzymanie całej konstrukcji na miejscu. Fundamenty muszą być najmocniejsze w miejscach gdzie ogromne filary będą wspierały się na ziemi. Konstrukcja większości hal opiera się właśnie na filarach rozmieszczonych w najważniejszych punktach budowli po to by można na nich wesprzeć poziome elementy konstrukcyjne. Bardzo często okazuje się, że hale niekoniecznie muszą posiadać bardzo sztywne i mocne fundamenty, ponieważ są one na przykład przenośne bądź postawione w danym miejscu tylko na krótki czasu. Niezależnie od przeznaczenia bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie terenu, na którym planujemy postawienie hali.

O tym, ze hale to budynki wielkie i bardzo przydatne wie niemal każdy, ale wiele zalet nie jest do końca znanych. Najważniejszymi cechami są takie rzeczy jak możliwość szybkiego montażu niemal w dowolnym miejscu oraz niewielkie koszty pokrycia ścian i dachów takich hal. Znacznie ułatwia to sama konstrukcja hali, która pozwala na pokrycie jej za pomocą wielkoformatowych materiałów pokryciowych. Pozwala to na zastosowanie odpowiednio tanich materiałów oraz na bardzo szybki montaż. Te cechy hal sprawiają, iż te budynki stosowane są szeroko w takich miejscach jak place budowy, lotniska czy magazyny logistyczne. Najpopularniejsze jest właśnie zastosowanie hal krytych niedrogimi blachami trapezowymi jako materiały wykończeniowe wykorzystując obróbki blacharskie. W takich przypadkach oczywiście wykonawca ponosi o wiele mniejsze koszty, ale tak się składa, że hale kryte blachą mają wiele minusów. Pomijając to, że blacha, jak każdy metal, wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych to dodatkowo jest to materiał bardzo mocno przewodzący ciepło, co oznacza, że zimą są problemy z ogrzaniem powierzchni.