Tarczyca to jeden z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego u człowieka. Jest ona zlokalizowana w szyi i pełni wiele funkcji, co sprawia, że jej zdrowie jest niezwykle ważne. Problemy z tarczycą niestety dotykają dużej części społeczeństwa. Aby szybko je zlokalizować i rozpocząć leczenie, niezbędne jest przeprowadzenie odpowiedniego badania. W tym przypadku szczególnie dobrze sprawdzi się USG.
Kiedy wykonać USG tarczycy?
Schorzenia tarczycy są naprawdę powszechne. Według statystyk co piąta osoba narzeka na mniejsze bądź większe problemy z tym gruczołem. Głównym wskaźnikiem do wykonania USG są nieprawidłowe wyniki badań hormonalnych z krwi, a także występowanie objawów mogących świadczyć o niedoczynności albo nadczynności tarczycy. Osoby zmagające się z tą chorobą często zauważają u siebie nagłą zmianę masy ciała, problemy ze snem, trudności z koncentracją bądź pamięcią, a także wypadanie włosów. Niedoczynność oraz nadczynność tarczycy mogą przyczynić się do zaburzeń pracy serca, dlatego pod żadnym pozorem nie można ich bagatelizować. USG tego gruczołu warto wykonać także w przypadku podejrzenia występowania zwapnień bądź chęci monitorowania rozwoju chorób nowotworowych w obrębie tarczycy.
Jak przebiega USG tarczycy?
USG tarczycy to badanie w pełni bezpieczne, którego nie trzeba się w ogólne obawiać. Co ważne, nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tego badania, co oznacza, że mogą poddać się mu osoby w różnym wieku i z różnymi problemami zdrowotnymi. Badanie USG szczególnie często powinny wykonywać kobiety, które są najmocniej narażone na choroby tego gruczołu. USG tarczycy najlepiej wykonywać nie rzadziej niż raz na trzy lata. Trwa ono zaledwie kilkanaście minut i jest zupełnie nieinwazyjne. Podczas badania pacjent leży z delikatnie odchyloną głową. Aby badanie dało odpowiedni wynik, lekarz korzysta z profesjonalnego żelu, którym smaruje szyję pacjenta. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest polepszenie przewodzenia fal ultradźwiękowych. W trakcie wykonywania USG lekarz przesuwa głowicą po szyi w różnych kierunkach, aby dokładnie ocenić stan tarczycy. W mniej niż kwadrans lekarz może otrzymać szczegółowe informacje na temat potencjalnych schorzeń tego gruczołu.
Przygotowania do USG tarczycy – o czym warto pamiętać?
USG tarczycy ma szerokie spektrum walorów, ponieważ pozwala diagnozować zarówno relatywnie błahe problemy, jak i bardzo poważne schorzenia. Jedną z podstawowych zalet tego badania jest fakt, iż nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Tak naprawdę wystarczy pamiętać o tym, aby w dniu badania nie zakładać odzieży zasłaniającej szyję, a także nie zabierać do gabinetu lekarskiego żadnych naszyjników. Osoby zmagające się z jakimikolwiek chorobami tarczycy powinny dodatkowo pamiętać o tym, aby na USG zabrać poprzednie wyniki, gdyż mogą one okazać się bardzo przydatne dla lekarza. Jeśli chcesz wykonać USG tarczycy w profesjonalnych warunkach, to sprawdź ofertę REX MEDICA – rexmedica.pl/badania/usg/usg-tarczycy. Klinika ta specjalizuje się w wykonywaniu USG, co oznacza, że zaufanie jej będzie naprawdę znakomitą decyzją.