[Float-Menu id="1"]

Kiedy picie staje się nałogiem?

Published by admin on

Kiedy kończy się picie, a zaczyna nałóg Granica między piciem a nałogiem jest bardzo cienka. Nic dziwnego, że bardzo wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że problem z nadużywaniem alkoholu może dotyczyć także ich. Zatem, ile można pić, by nie wpaść w nałóg?

O tym, jak ocenić czy ktoś może mieć problem z nadużywaniem alkoholu pisaliśmy ostatnio. Tym razem, korzystając z najnowszych badań, wyliczamy ile alkoholu może swobodnie wypić osoba dorosła, aby nie przekroczyć granicy wyznaczającej nałóg.

Ile można wypić? Ustal limit!

Praktycznie każdy człowiek w swoim życiu sięga po alkohol – sprzyjających ku temu okoliczności nie brakuje, dlatego tak ważne jest, by trzymać się z góry określonej i nieprzekraczalnej granicy. Ustal limit – dane udostępnione przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazują, że rozsądny próg to nie więcej niż 4 standardowe porcje 5 razy w tygodniu w przypadku mężczyzn i 2 standardowe porcje 5 razy w tygodniu u kobiet. Gwoli ścisłości – standardowa porcja to 10 gramów czystego alkoholu etylowego. Mówiąc prościej, to ok. 250 ml piwa (5%), ok. 100 ml wina (12%) lub ok. 30 ml wódki (40%).

Częstsze picie w znacznie większych ilościach może być oznaką uzależnienia. Przekraczając granice, musisz liczyć się z negatywnymi konsekwencjami zarówno zdrowotnymi, jak i społecznymi. Dlatego koniecznie ogranicz picie alkoholu – jeśli już pijesz, skorzystaj z ustalonych limitów. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem!

Nieodwracalne konsekwencje

Nadużywanie alkoholu to poważna sprawa, o której warto rozmawiać. Ignorowanie problemu danej osoby, skutkuje pogłębieniem się nałogu, a co za tym idzie – nieodwracalnymi zmianami zachodzącymi w jej organizmie. Konsekwencją chronicznego nadużywania alkoholu są problemy z wątrobą, trzustką, żołądkiem, naczyniami krwionośnymi, a nawet sercem. Ponadto zmienia się też wygląd i kolor skóry. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej…

Nadmierna ilość spożytego alkoholu przekłada się na brak koncentracji, osłabienie pamięci, jak również ma wpływ na osobowość (zobojętnienie). Nie wspominając już o wpływie na życie seksualne i potencję.

Alkohol to ogromne zagrożenie również dla kobiet w ciąży (niezależnie od spożytej ilości!). Przyszłe matki, które nie stronią od trunków narażają swoje dziecko na szereg poważnych problemów, wpływających na rozwój fizyczny, jak i psychiczny malucha. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do tego, że dziecko rodzi się ze zniekształconymi narządami…

Pij świadomie

Spożywanie alkoholu nawet w niewielkich ilościach, może negatywnie wpływać na stan zdrowia – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Dlatego sięgając po jakikolwiek trunek pamiętaj, by pić świadomie, czyli tak, by mieć umiar i w odpowiednim momencie powiedzieć: „dość”.

Pijesz alkohol, włączaj myślenie! Jeśli trzeba, bądź asertywny

Badania konsekwentnie dostarczają dowodów na to, że ludzie najczęściej piją we wczesnej dorosłości. Wśród młodych dorosłych, ryzyko jednorazowego upijania się i intensywnego picia alkoholu jest o wiele wyższe niż w innych grupach wiekowych. Potwierdzają to liczne badania naukowe m.in. National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions. Nic dziwnego, że asertywność, czyli umiejętność mówienia: „nie” lub po prostu odmawiania – powinna być wpajana już od najmłodszych lat, ponieważ może uchronić młodych ludzi przed wejściem na drogę uzależnienia. Bardzo ważne jest edukowanie młodych ludzi i zwracanie uwagi na problemy, jakie niesie za sobą spożywanie alkoholu.

Mamy nadzieję, że i tym razem skorzystacie z naszych wskazówek. Limit, limit i jeszcze raz limit! Natomiast, jeśli Ty bądź osoba Ci bliska ma problem z piciem, nie zna umiaru i stacza się w alkoholową przepaść – nie zwlekaj. Skontaktuj się z nami już teraz.